Home 2015 October 12

Daily Archives: 12 October, 2015

Arrestohet Albin Kurti!

Sipas Lëvizja Vetëvendosje Policia ka arrestuar Albin Kurtin. Tani po e dërgojnë tek stacioni qendra në Prishtinë (ish 92-shi, rruga "Luan Haradinaj"). Ftohen të...

Sfidat e kronologjisë së fillesave të nacionalizmit në Shqipëri

Nga Dorian Koci Studimi i nacionalizmit ndër shqiptarët paraqet vazhdimisht sfida. Pikëpyetje të mëdha ngrihen përsa i përket përqafimit të tij nga popullata shqiptare pasi...

E gjitha, një ishull ëndrrash…

Nga Alban Bala Nuk i mbyll dot me sytë! Ne agim vjen buzëqeshja jote e me zgjon, Me buzët e hapura, me fjalët e shiut, Me fryme. Zgjimi im...

Sikur-i i Flutra Ackes për shqiptaret…!

Ah sikur te kishim kaq zell për te kërkuar ku kane firuar 600 milion eurot e Chez, kush është fajtori për 27 te vdekurit...

Korrupsioni sistematik dhe informaliteti!

Nga Bujar Leskaj Që në vitet e para të tranzicionit ekonomik dhe politik të Shqipërisë e deri në momentin aktual, korrupsioni dhe informaliteti kanë qenë...

Editorial nga UN WOMEN në kuadrin e përvjetorit të Rezolutës nr. 1325

Nga Phumzile Mlambo-Ngcuka, Zëvendës Sekretare e Përgjithëshme e OKB-së dhe Drejtore Ekzekutive e UN Women Kohët e fundit kemi kremtuar marrëveshjen e paqes midis qeverisë...

Tripologji…

Nga Xheni Tanini Hali Agu edhe sot ashtu i ngrysur, nopran, diku- diku edhe i çalë erdhi. nervoz, në ngutje piu edhe kafenë. Treti edhe atë pak pikë hidhësie. Xhezven në lavapjatë e la...

Sarkazma e Robert Goro për bashkimin e njerëzve dhe politikes…

Edi Rama dhe Bujar Nishani thane se kualifikimi i Kombëtares i bashkoi te gjithë shqiptaret anembanë. Po perse ata te dy, kryeministri dhe presidenti...

SA MË SHUMË IA SHTRËNGON LITARIN PAS QAFE POPULLIT, AQ MË PAK NXJERR ZË

Nga Zamira Cavo Kjo është filozofia e diktatorëve. Të shtrëngosh rripin e popullit për të mos i lënë asnjë hapësirë që ai të merret me...

Fullanin ua kemi falur, por hajdutët e urës jo!

Nga Mentor Kikia Kjo që shihni në këto foto është urë. Ose më saktë duhej të ishte urë. Ajo është pjesë e rrugës që lidh...