Home 2015 October 17

Daily Archives: 17 October, 2015

Tema e vetmisë dhe e vdekjes në poezinë e Martin Camajt

Nga Sadik Bejko Me daten 15.10.2015 ne Shkoder u perurua shtatorja prej bronzi e poetit dhe albanologut Martin Camaj. Ne konferencen shkencore mbajta kumtesen me...

Publikimi ne rrjetet sociale dhe privatësia!

Miqësisht nga Artur Nura Te publikosh sot ne rrjetet sociale dhe te kërkosh privatësi, është me e pakta irracionale! Sot, kur te gjithë janë te...

Boll u be kryeministri si Don Kishoti me ogicin Sanco Panco te propagandës…

Nga Bledar Prifti Ne te gjithë boten e përparuar, udhëheqësit rrethohen nga eksperteve te ekonomisë dhe sigurisë. Kurse ne Shqiperi, Kryeministri rrethohet nga dilentante dhe...

Festimet me sfond historik në shërbim të politikës

Nga Dr. Ndricim Mehmeti Shqiptarët Brenda dhe jashtë kufirit të Shqipërisë,  në diasporën e hershme dhe në emigracionin e pas vitit 1990, mbase janë unik...

Unë vijoj ta kem mendjen çuditërisht te drejtësia…

Nga Nebi Bardhoshi Po e nis me një qeshje cinike këtë status (qe do kisha dëshire ta quaja letër, shkrim). Por nejse po i rri...

AQ!

Nga Jonida Salku Kaq pak! Kaq shumë! Zemrat më kot na ngatërrohen keq, e vështira është kaq e thjeshtë, sa na rrëshket, për dreq! Për t'u dashur si askush...

Tre alternativat e situatës sipas Besian Peshës!

Besian Pesha, ish drejtues i Lëvizjes Mjaft, i Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe sot drejtues i "Nisma Thurje" i cili duket se e sheh...

Kosova sot, si Shqipëria më 1914-ën!

Dr. Enver Bytyçi Kosova është në rrjedhat e një rënieje të lirë. Nga njëra anë një mazhorancë e përçarë që luan lojë shikas e një...

QERPIKËVE TE TU TE ULEM…

Nga Skender Braka   Udhëve të botës ngado ku u enda, shkumën e duarve të tua të kaltra dhe imazhin e valëve të muzgjeve të vona, me lot mërgimtari,...

Yjet me ftojnë te dashurohem me natën!

Nga Arben Abazaj Yjet me ftojnë te dashurohem me natën, paçka se rrugëve s'pipëtin njeri, te zbehtat drita te neoneve, me henen bashke me ftojnë te rri! Yjet me...