Home 2015 October 25

Daily Archives: 25 October, 2015

Refugjati

Nga Ilir Kalemaj I endur dritë-hijeve të ndërgjegjes së paqetë, vulë-humbur, si njeriu pa hijen e vet. Endet në rrjetën e merimangës që e zhyt ngadalë në ftohtësinë e...

Shikimi…

Nga Perparim Kabo Si rrymë ajri malli i grimcuar vrapon Unë mbetem në duart e tua prej ajri i pafuqishëm Qafosem me ditët tona ndarë nga vetmia Tretem në retinën...

Puthjet e vajzës time…

Nga Artur Nura Puthjet e vajzës time… Jane, ashtu si i dua. Te ndjeshme, te mjalta, te bukura, te arta. Puthjet e saj janë si zemra, te qelqta, kur ajo mi...

Lutfi Dervishi i sugjeron qeverise te bleje bicikleta…

Gazetari Lutfi Dervishi qe shquhet per mendime fine ironizon kete hete qeverine "Rama" për blerjen e shtrenjte me parat e taksave te qytetareve makinat...

Rendesia e ambasadoreve!

Gazetari Ilir Kadia me ironi elegante shpjegon qartazi diferencën midis ambasadorit tone ne SHBA dhe atij amerikan ne Shqipëri nëpërmjet hapesires qe ata marrin...

Profesor Kristaq Berxolli për Kreshnik Spahiun e AK…

Profesori i njohur i Veterinarisë Kristaq Berxholli ne cilin e tij ne Facebook"Hapu dhe te futem"ku ne vazhdimësi kritikon me ngjyra ironike element te...

Tregimi Kërxhaliu i Pushkinit dhe kontaktet ruso-shqiptare në Besarabi.

Nga Dorian Koci Njohja  dhe  rizbulimi i shqiptarëve dhe kulturës së tyre në fillim të shekullit të XIX, është një proces që erdhi gradualisht duke...

Juve paskeni qejf vete qe t’ia u beje Rama siç po ja u bën…

Nga Dritan Hila Kush ishte ne merak se mos PS mbetej vetëm ne vizionin laburist te deputetit te Librazhdit, mund te bjere ne qetësi. Bashkim...

” Sërbia e Madhe dhe Shqipëria Etnike “

Nga Baton Marku Megallomania e kombeve të Europës Lindore e cila meret me kufijt e lakmuar që nuk janë aspak të vetat ka çuar disa...

Zgjidhja, ndryshimi i Kodit Elektoral!

Nga Zef Bushati Shume qytetare sot shprehin pakenaqesi ndaj qeverisjes e politikes dhe kerkojne zgjidhje. Natyrisht qe ka zgjidhje. Zgjidhja vjen duke ndryshuar sistemin zgjedhor...