Home 2015 October 28

Daily Archives: 28 October, 2015

Doing business, programi fiskal i opozites dhe Spitalla…

Nga Klodian Tomorri 1-Doing Business Doing Business eshte nje raport i mbivleresuar. Vjet Shqiperia u ngjit 40 vende ne klimen e biznesit. Sivjet ra 35 vende....

Patriotizëm evropian përkundrejt nacionalizmit tradicional

Nga Dorian Koci Pa u zgjidhur çështja shqiptare në Ballkan, Ballkani kurrë nuk do të gjejë qetësi. Abdyl Frashëri  Atmosfera e festimeve të 100 vjetorit të pavarësisë...

Familja…

Nga Artur Nura Ecim në jetë, nuk është rrugë me asfalt, të gjithë mbeten larg, ti më je pranë. Fëmijët aurelojnë jetën tonë, mbretëri e saj familja, ti je, mbetesh fjongo...

LULEBORA RRJEDH NË KRISTALIERË

Entela kasi Lulebora serviret si kërpudha me pak fije bari Në një kristalierë me luspa peshku. Si syte e tij janë kapakët e librit Fjalët janë korale, bimë. Si c'do...

Sirianet kerkojne azil ne Evrope dhe jo Kurvelesh…

Kreshnik Spahiu drejtuesi e Aleanca Kuq e Zi kërkon edhe njehere te debatohet mundësia e refugjateve siriane ne Shqipëri. - Për ata shqiptar që hiqen...

Shoqëri dhe pushtet te tredhur nga Sandri…

Gazetari Mero Baze ne editorialin e gazetës Tema me titull: "Te gjithë te trembur dhe te tredhur nga Sandri" pasi bën pasqyrimin me te...

Filli i Arianës i marrëveshjeve shqiptare

Nga Ilir Kalemaj Nënshkrimi i marrëveshjes së Asocim-Stabilitetit nga ana e Republikës së Kosovës, bash në këtë kohë përplasjesh të forta për Zajednicën, pra autonominë...

Burrnesha qe humbi virgjërinë dhe u bë grua normale!

Nga Artur Nura Edicioni i 13-te i Tirana International Film Festival hapi sot siparin me filmin "Burrnesha" Â i cili sipas meje sjell variantin me...

Lajmet e sabahut në Zgara e habereve

Nga Luan Kurti, Turqeta burra! Top(e) lajmi për sot: “Laguna blu” e Qerretit është pushtuar nga Sandër Frangaj. As Sul Sulltani nuk ka bërë të...

Jetoj ne Tirane, për te arritur një objektiv timin, e jo per tu quajtur...

Nga Ida Nurce Emer te cuditshem me vuri fshati... Te nderuar qytetare qe jetoni ne qytetin e shpifur, (e ne te njejten kohe, fatkeqesisht, edhe te...