Home 2015 October 29

Daily Archives: 29 October, 2015

Pjesa e sikletshme e Ilir Metes ne VOA…

Pak minuta pas fillimit të intervistës gazetarja Ardita Simicia i është drejtuar me një pyetje që e ka gozhduar zotin Meta. Ja disa nga...

Urimi i Dritan Hila per deputetin Eduart Ndocaj.

Ta gezosh mandatin Eduard. Ta them me gjithe zemer dhe jo si ata qe te qeshin pas shpine. Une kam takuar shume si ty...

A jemi te pavarur ne…?

Nga Rezart Palluqi Më habiti pa masë, kur para 3 vitesh, një botues shqiptar në Kosovë më drejtoi përpara hundës një libër të gjërë dhe...

Politika e vjeter ka perenderuar…?

Nga Leonard Hoxholli Politika e vjetër është duke perënduar. Ajo politike qe ne këto 25 vjet ka lënë Shqipërinë nen rrënoja. Kane ngelur pak nga ata...

Cfare me cudit nga seanca e parlamentit…

Nga Zef Bushati Ndjek si shumica e shqiptareve episode nga seanca parlamentare e dites se enjte. Ka shume nota humori. Kur fillon e mendohesh ky...

Jonathan Franzen na ka çuar një letër…

Nga Flutura Acka Ne mars te vitit 2012, Jonathan Franzen, nje yll I letersise amerikane sot, vizitoi Shqiperine per nje reportazh mbi zogjte shtegtare (keqyrja...

Zona e Lire e Spitalles, rrezikon Ahmetaj deshtimin e dhjete?

Nga Adi Darsi Deshtimet e qeverise se kaluar ne zhvillimin e zonave ekonomike kane qene nje deshtim spektakolar, tha ne nje konference shtypi ministri i...

Sot bashkohem me parullen: “Z. President kujdes shpinën, pas teje janë gënjeshtarët e korruptuar:”

Nga Halil Matoshi 1. Ne fjalimin e Presidentes se vendit, Zojes Jahjaga, Austrise i njiheshin meritat vetem per sherbimet e mira gjate bisedimeve per statusin...

Shqiptari që arrin të krijojë robotin me printer 3D…

Behet me dije qe një student me origjinë shqiptare tashmë i përket një grupi shumë të vogël të shkencëtarëve në mbarë botën. Ai quhet...

PARATË TONA ME GABIME DREJTSHKRIMORE

Nga S. Agolli, specialiste e gjuhës shqipe Leku shqiptar për herë të parë është futur në përdorim nga mbreti Ahmet Zogu në vitin 1924. Disa...