Home 2015 November 1

Daily Archives: 1 November, 2015

NUK ËSHTË MË ÇUDI QË PO GËNJEJNË, POR QË PO U BESOJMË(!)

Nga Shemsi Recica Për Pakon e Ahtisarit, të cilën nuk e kishte pranuar Serbia, patën thënë se "është kompromis i dhembshëm, por i domosdoshëm" dhe...

Laguna Blu, Shqipëria ne miniature…

Kjo qe botojmë ne "Përqasje" është pjesa e fundit e një artikulli te gjate te gazetarit Blendi Fevziu kundrejt debatit ne distance midis Aleksander...

ÇFARË BËRI LEF NOSI ME AKTIN E PAVARËSISË?

GËZIM LLOJDIA Ditën e arrestimit kohë zhegu 8 gusht 1945 Lef Nosi ortodoks studiues, intelektual, politikan rreth 75 vjeç, nuk mund të mbante me vete...

Buze zjarrit…

Nga Alban Bala Aty ku flaka shkruan sytë e tu me te gjelbër, Aty ku fytyra përkund dritën ne ninulla, Ku buzët kane erën e bukës se...

Kapriço mungese…

Nga Aleksandër Cipa Sot je një mungese e dëshiruar, Pa kohe dhe pa kalendar qëndrofsh! Unë jam asket i fshehur ne gjelbërim Dhe Robinsonin e evokoj pa kohe! Adhurimet...

Nuk jam anti serb, por Pro Shqiptar…

Kryetari i Partisë " Lista për Shqipërinë Natyrale" Koco Danaj duke ju përgjigjur disa artikujve te ndryshëm ne shtypin gjerman, austriak dhe sllovak qe e...

Bujqësia shqiptare, nuk është aq mirë sa thuhet zyrtarisht…

Nga: Dr. Enriko Ceko Bujqësia po trumbetohet kohët e fundit si sektori që mund të shërbejë si motorri i ekonomisë shqiptare. Vërtet që kjo është...

Aleanca Kuq E Zi kunder pezullimit te Rrugës se Arbrit…

Dhjetëra aktiviste të "Aleanca Kuqezi" organizuar protesta ne rrugët e Dibrës, në shenjë proteste ndaj pezullimit të punimeve në Rrugën e Arbrit. Aktivistëve të...

Këta bastardë edhe vjedhin, edhe tallin bythen!

Nga Mentor Kikia Alaudin Malaj është kryetar i Gjykatës së Apelit në Tiranë. Ai është paditur nga ILDKP se ka ndërtuar një skemë kompanishë në...

Maks Velo dhe kamxhiku i xhelatit…

Nga Rezart Palluqi Maks Velo ka të drejtë t'i marrë në mbrojtje ish xhelatët e tij hoxhistë, si atëherë , si tani. Këtë të drejtë...