Home 2015 November 16

Daily Archives: 16 November, 2015

A duhet trasmetuar materialet e shtetit islamik…?

Disa media italiane duke filluar Rai News 24 kane vendosur te mos transmetojnë me materiale te shtetit islamik. Ne fakt, ky po mbështetet nga...

Ringjallja e Ilirian Zhupës.

Nga Dritan Hila Ashtu si dikur perënditë greke kthenin në statuja mermeri njerëzit dhe ju linin shpirtin e gjallë që të ishin dëshmitarë të kohërave,...

Gazetari Antoine Leires te cilit ju vra gruaja: “Nuk do ta keni urrejtjen time”

"Leter e një gazetari francez Antoine Leires, gruaja e të cilit u vra në sulmet e së premtes në Paris" "Nuk do ta keni urrejtjen...

Një nga historitë që ka frymëzuar miliona njerëz në botë!

Burri në qender te fotos është presidenti I Brazilit, Lula da Silva. Ai u rrit nga e ema, ishin 6 fëmijë, jetonin vetëm ne...

Kisha Katolike, Thirrje besimtareve te saj ne Drejtësi…

Konferenca Ipeshkvore e Shqipërise perseri surprizon me pergjegjeshmerine e saj, jo vetem shpriterore, por edhe sociale dhe politike.  Tema e dytë është ajo e...

A e dimë ne himnin tone si Francezet?

Nga Edgar Frasheri Ndoqa parlamentin francez sot për pak nga TV dhe pashe se te gjithë pa përjashtim kënduan himnin e tyre kombëtar:"Marsejezen". Dolën populli...

Duhet te gjithë te luftojmë terrorin, jo islamin.

Nga Kreshnik Osmani Thashe ne Zuzuland: Dhimbje per viktimat e Parisit dhe solidarizim i plote me popullin dhe Qeverine Franceze. Pohimi yne se gjaku i popujve te...

Nje famullitar gjerman ne Fushe-Arrëz!

Nga Nikolin Miria I ardhur nga Gjermania ne Fushe-Arrez , qe prej vitit 2008 , Frat Andreas Waltermann eshte nje emer shume popullor ne kete...

Përse u godit Franca dhe pse po mbrohet me kaq pathos ajo?

Nga Andi Bushati Përse duhet që njerzit të identifikoheshin me flamurin tre ngjyrësh? Përse ata që sot kishin makijuar fytyrat e tyre me blu, bardhë dhe...

Organizohen te mbrojne qeverine ne Arsim…

Sipas shtypit dhjetra studentë të universiteteve të pavarura jopublike dhe kolegët e tyre nga Universiteti i Tiranës kanë krijuar “Forumin për Universitetin Cilësor” në...