Home 2016 February 16

Daily Archives: 16 February, 2016

Alaska në SHBA ofron 18 mijë USD në vit, nëse shkoni të jetoni përgjithmonë!

Alaska mund tu prese çdo njërin prej jush vetëm nëse nuk ju pengon moti i ftohtë, dimri i gjatë, e as arushat polare. Ndoshta...

“Zani i Naltë”, zhvillohet konferenca shkencore

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, organizoi konferencën shkencore “Zani i Naltë, një shekull në shërbim të dijes”. Kryetari i Komunitetit...

Feja dhe Shteti Laik në Shqipëri…

Nga Artur Nura Kujtoj se akti i shkishërimit nga ana e Kishës Katolike si reagim ndëshkues ndaj vrasjeve për hakmarrje dhe gjakmarrje solli fillimisht reagime...

Ai vrau veten! Pasi vrau gruan!

Nga Luela Myftari Kjo është një histori e zakonshme shqiptare. Madje për disa ditë do të harrohet. Një herë një miku im gazetar shkruante: “Një...

Gëzuar Kosovë, urime Shqipëri, kombi më i vjetër i Europës!

Nga Suzana Tahiri Në përvjetorin e 8-të të pavarësisë së shteti më të ri të Europës, pra të Kosovës së lirë, të pavarur, të njohur...

Kush eshte dhe si shquhet LIDERI

Nga Mirela Cela Jorgo E.M. Kelly thote: “Ndryshimi midis bosit dhe liderit eshte ky; ndersa nje bos thote, ‘Shko!’ – nje lider thote, ‘Le te...

Fizikanti i famshem anglez, Stephen Hawking kthehet ne besimtar…?

Fizikanti i famshem anglez, Stephen Hawking, pas një qëndrimi shumëvjeçar si ateist duket ka ndryshuar bindje. Ai ka befasuar komunitetin shkencor kur njoftoi gjatë...

Greqia është konsekuente kundrejt detyrimeve të saj ndaj Europës

Ambasade e Greqisë ne Tirane Objektivi kryesor i qeverisë greke është krijimi i një boshti të sigurtë bashkëpunimi për stabilitetin dhe paqen ne Mesdhe, i cili do...

E bukur, vulgare, apo ti?

Nga Eriona Shehu* Ka emrin e Angeline Jolie, Jennifer Lawrence, Sarah Jessica Parker apo Kim Kardashian? Eshte e bukur Bleona Qerreti, Enca, Armina, Gugu apo...

APEL PËR PROTESTUES DHE FESTUES!

Nga Fadil Maloku  1.Uroj që si protesta, ashtu edhe festa, të ushqejnë si: satisfaksionin civilizues (për protestues) ashtu edhe atë mobilizues (për qeverinë aktuale) për...