Home 2016 February 18

Daily Archives: 18 February, 2016

Cili institucion duhet të analizojë sjelljen e qeverisë shqiptare?

Nga Romeo Gurakuqi Shqipnia jonë, dikur e bukura e dheut, andrra e rilindasve, gëzimi i atyny burrave që e ndertuan në harkun kohor 1912-1939 dhe...

Blushi: Shqipëria po boshatiset nga keqqeverisja

Ndërsa në Kuvend po diskutohej projektligji për regjistrimin e emigrantëve, deputeti Ben Blushi tha se për shkak keqqeverisjes shqiptarët po ikin si emigrantë jashtë...

USAID dhe DPT fillojne Programin për Përmirësimin e Mbledhjes së Taksave

Një program i ri asistence teknike, i sponsorizuar nga USAID dhe Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve (DPT), sipas iniciatorëve do të rrisë eficiencën në...

Arrestimi i drejtorit të Tatimeve, ja akuzat

Policia e Tiranës zbardh më shumë detaje nga arrestimi i Androkli Kokthit, drejtorit të Tatimeve në Tiranë. Sipas policisë ai është prangosur për shpërdorim detyre...

Gjergji Thimio akuzon nga burgu Saimir Tahirin se e ka kërcënuar

Gjergji Thimio, koleksionisti i njohur i veprave të artit tepër i plakur vetëm per pak kohe ka lëshuar akuza të ashpra ndaj kryeministrit Edi...

Shqiperia nga greva e urise sot nje mish-mash demokracie

Nga Mesila Doda Sot është një ditë e rëndësishme për t’u përkujtuar. Më 18 shkurt të vitit 1991 nisi greva e urisë e 728 studentëve...

FMN kundër konçesionit të TVSH-së

Në të gjitha deklarimet e muajve të fundit, FMN ka shprehur shqetësimin e saj për transparencën e politikave të qeverisë, duke theksuar, veçanërisht, rreziqet...

Kur bota romantike arbëreshe njihej nga romantizmi evropian

Nga Dorian Koci Një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të  elitës  arbëreshe është padyshim Jeronim De Rada që ndryshe nga paraardhësit e vet jo vetëm...

Në Q.S.U. “Nënë Tereza” mjeket kontrollohen per duar te palara…!

Nga Petrit Vargu Sot në Q.S.U. "Nënë Tereza" u prekën nivelet më të ulta etike dhe profesionale që nga koha që unë jam mjek. Tre...

Intervistë e Karl Popper mbi rrezikun e televizionit

Përktheu Phd Ledian Droboniku* Pyetja nr.1: Zoti Popper, Ju keni deklaruar se televizioni ka një vlerën e një autoriteti moral, sidomos për të rinjtë,  dhe...