Home 2016 February 19

Daily Archives: 19 February, 2016

Balla, Felaj e Kodheli kunder Blushit si ushtari qe nuk di qe lufta mbaroi…

Nga Petrit Vargu Propaganda e pushtetareve Balla,Felaj dhe Kodheli per te djallezuar Blushin qe gjoja po ben lojen e PD-se, me ngjan me ato oficeret...

Trotuari zhduk këtë mrekulli arkeologjike në Durrës

Nga Lira Miraj “Mozaiku me motive marine, që datohet në shek. I p. Kr., u zbulua në vitin 1947 gjatë disa punimeve për infrastrukturën e...

Scanderbeide i Margaret Sarrocchi – Si poema e pare epike ne Itali ne vitet...

Scanderbeide i Margaret Sarrocchi - Si poema e pare epike ne Itali ne vitet 1600 shkruar nga nje grua u frymezya nga heroi kombetar...

Hashimi i tymosur

Nga Lis Bukuroca Do të jetë kryetari i parë i Kosovës, që do të zgjidhet me tym lotsjellës. Po ngjitet në shkallën e shenjtorëve dhe...

SHPËRNDAJENI KËTË PARLAMENT TË TURPIT!

Nga Fadil Maloku Kjo s'është më demokraci, po diktaturë, o deputet të mjerë!Si MBAJTJA, ashtu edhe PENGIMI me çdo kusht i seancës së Kuvendit, s’janë...

Ndalim politikanët “zanatçtinj”

Nga Iro Zanaj* Si shumë fjalë të tjera, edhe fjala politikë në gjuhën shqipe ka marrë një konotacion negativ duke humbur kuptimin e vërtetë të...

Strategjitë e manipulimit

Nga Klaudio Agolli* Mbajtja e pushtetit me anë të konsensusit të parafabrikuar është karakteristikë e regjimeve gjysëm-demokratike. Përzgjedhja e kujdesshme e personave, grupimeve politike që...

Kandidatet per kryetar PS-je me deklarata bombe…

Nga Ylli Dylgjeri Deklarata te Kandidateve per Kryetar te PS. Shtohen kandidatet, shtohen akuzat për PS. Vetem tre kandidate kane dale deri tani per kreun e...

Meksikë, Papa të burgosurve: Bëhuni profetë, harroni dhimbjen

Papa Francesku ka vizituar një burg në Meksikë dhe i bëri thirrje të ndaluarve të harrojnë vuajtjet dhe të bëhen “profetë”. Në një mesazh...

Surprizon Berisha, Enveri kishte te drejte!

Gjatë një interviste të gjatë në “Debat në Channel One” me Roland Qafokun, ish-kryeminsitri Sali Berisha ka folur për grevën e urisë të studentëve...