Home 2016 April 6

Daily Archives: 6 April, 2016

Banka, norma dhe ekonomia

Nga Klodian Tomorri Banka e Shqipërisë e uli sërish normën bazë të interesit duke e zbritur ne minimumin e ri historik 1.5%. Banka bëri të...

Presidenti Hungarise dhe kryebashkiaku i Tiranes vizitojne Xhamine

Sot, gjatë vizitës së Presidentit të Hungarisë z. Janos Ader me zonjën e tij dhe kryebashkiakun e Tiranës z. Erion Veliaj realizuan nje vizite...

Nje “armik” brenda familjes

Nga Anxhela Mancellari Nuk ka vetëm “Mik”të familjes, por edhe” armik” të saj… Goditja  e pandërprerë e krimit kundër bërthamës jetike të shoqërisë, vërtitet përsëritshëm, pafundësisht...

Petrit Bara: Universiteti i Mjekësisë, sfida për arritjen e standardeve europiane

Prof. dr. Petrit Bara, ju aktualisht mbani postin e Dekanit të Fakultetit të Shkencave Mjekësore Teknike dhe keni shpallur kandidaturën për detyrën e rektorit të...

Katrahura shqiptare me pronën private

Nga Gerjola Çaushi Nëse i referohemi Kushtetutës së Shqipërisë përsa i përket krijimit të pronës private tre janë rrugët legale e në përputhje me liritë...

Klodeta Dibra:Menaxhimi i financave te Universiteti prioritet

Kandidatja për Rektore në Universitetin Shtetëror të Tiranës, Klodeta Dibra, deklaron se situata financiare në Universitet është katastrofike dhe se një nga prioritetet e...

Shtimi i azilkërkuesve shqiptarë shqetëson Holandën

Numri i azilkërkuesve shqiptarë vazhdoi të rritet në Holandë edhe muajt e parë të vitit 2016, ndërsa ankesat e shqiptarëve atje për kushtet e...

Lufte Panama papers apo Dyshek papers?

Nga Ylli Dylgjeri Grekët po mbajnë në këmbë një ligj lufte. E mbajnë me vite.Thuhet se ky ligj mban peng pronat e çamëve. Prona e tyre...

EJA, O I DASHUR, PO TË PRES ME SHALËT HAPUR…

Nga Pellumb Kulla - Përshtypje nga një bisedë mbi erosin, në Opinion-in e TV Klanit- Ndodhi para ca ditësh… Drejtuesi i emisionit, i cili në rubrikën...

Bota ime pa ty….

Nga Luan Kurti Mpakur dhe kërrusur, shtratit lëngon, Sëmundja mësyn teje si dallgë me harbime, Por prapë je perri, yll që ndriçon, se je Nëna ime! Sytë qepallat rënë,...