Home 2016 April 28

Daily Archives: 28 April, 2016

Te rinjte e Berishes dhe te vjetrit e Bashes

Nga Basir Collaku.. Ka nje debat ne prag, ne Partine Demokratike, ku shigjetat rrahin me se shumti per nga viti 2017-te, se sa aktualiteti i...

Gjermanët thonë: “Ein Mal Kriminael, immer Kriminael”. (Një herë kriminel, gjithmonë kriminel).

Nga Dr. Enver Bytyçi Në Shqipëri është miratuar një ligj për dekriminalizimin e Parlamentit. Në Maqedoni presidenti ka amnistuar dhe anulluar gjykimin e disa...

Sakrificat 500-vjecare te shqiptareve per paqe ne Ballkan meritojne shperblim…

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Shqiptaret vazhdojne te jene i vetmi popull autokton Ballkanik qe po bejne sakrifice kombetare per te ruajtur stabilitetin Rajonal dhe...

Pak paqe për veten tonë

Refleksion nga Kliton Nesturi Sapo lë hapësirën shqiptare dhe e sheh veten në një tokë tjetër, vetvetiu ndjen se brenda teje është ulur paqja. Vështrimi...

Censusi/ Myslimanë të kthyer në katolikë, shqiptarët të parët në Europë

Një Studim me titull “Besimtarët në Krisht me të kaluar myslimane: Një Census global”, me autorë Duane Alexander Miller, nga Universiteti “St. Mary’s” në...

Mëkati i Doktor Berishës

Nga Artur Zheji Sipas të gjitha gjasave gjykatat nuk po gjejnë dot provat e duhura për të çuar në një gjykim të fortë, të Shumë...

I pasur nga e shoqja!

Nga Flutura Acka Kështu dolën nga deklaratat e pasurisë ca nga politikanët tanë. Me ç'rast, m'u kujtua doktor Adhamudhi i Çajupit, ose Adha-m-uti, siç thotë...

Doli nga shtypi libri “”PAQJA E FTOHTË”

Dhjetëvjeçari i ri konfigurimeve gjeopolitike në Ballkan-autor Selim Ibraimi "PAQJA E FTOHTË"- Dhjetëvjeçari i rikonfigurimeve gjeopolitike në Ballkan është libri më i ri që këto...

Me ner teje…

Nga Edison Ypi Ke qënë në nja tre-katër vende të botës ku je zvarritur si kërrmill, belbëzon nja pes a gjasht llafe në nja dy...

Rob mes dy brigjesh..

Nga Luan Kurti Ia sodis Jonit bukurinë, i vetëm bregut me zhavore, mëngjesi mbërriti me freskinë, si vashëz çapkëne, gazmore. Gjithçka të duket sikur fle, gjithçka dremit dhe ëndërron, por ja,...