Home KRYESORE Politika e tranzicionit i vetmi ushqim per popullin e varfer

Politika e tranzicionit i vetmi ushqim per popullin e varfer

Nga Eni Britraku

Ende mentaliteti I vartesit nuk na lejon te rikonstruktojme mendimet tona .
Mendojme per tu dukur dhe dukja eshte gjethja e cila na perfaqeson Kudo .Dukja perfaqeson ate që ne realisht nuk jemi .
Kulti I individit eshte tempulli I cdo ligesie ,qe buron nga mekanizmat e frikes per te mos pranuar ate qe jemi.
Ka me shume tollovi sesa mend .
Kur qënkemi kaq elitare pse jemi te prapambetur ne mentalitet ?
Mentaliteti I dermuar I nje shoqerie qe vetem njerzillekun nuk po ofron .
Po te paskëshim qene elitare do prodhonim akademike e shkencetare per fryme e do kishim rentabilitet Kudo .
Fakti qe skemi degjuar noj “beme” apo “gjeme” kombetare na Ben te besojme qe jemi ende bejtexhinj qe ushqejme kete popull me folklorin tone elitar .
Ky nje ushqim kronik qe nuk lejon askend te dale nga zona e rehatise .
Ky ushqim qe ka nderprere vleren ,njerzoren dhe AQ me shume jeten .
Ofrojme ate qe na duket se ju pelqen te tjereve ,I them I te bukur asaj qe na pelqen ne ,dhe “internohemi”ne te verteten tone se kemi te drejte .
Kur ska standarte ka anarki ,e cila duhet permbysur nga nje force jashte sistemit .
Klase quajme ate shoqeri e cila na vjen pas orekseve oborrtare ,nderkohe qe popullit I jepet nje tabllo qe tashme eshte I dorzuar .
Temjani aromatik po frustron mendimet qe eshte e veshtire te ndryshosh dhe e pamundur te vetmohohesh per arsye sublime .
Shqiperise I duhet karta e vlerave sesa epoka e mendimtareve pa mendim .
Koha e konfliktualitetit duhet te marre fund pa na ardhur “damllaja”.
Koha per zgjidhje inteligjente sociale ,koha per tu penduar para Zotit ,koha per te krijuar “kordonin kuq e zi ” ,koha per tu bashkuar dhe ringritur para te keqes .
Mos prisni qytetari kur ka politizim te tejskajshem .
Share: