Home KRYESORE Paradokse shqiptare te rilindjes!

Paradokse shqiptare te rilindjes!

Nga Enver Bytyci

Paradoksi 1: Nuk lejohet qe te kete me pak se dy skandale ne dite. I dyti vjen gjithnje si terheqes vemendjeje per skandalin e pare. Fjala vjen pas Edeskobarit te paradites shpiken ne mbremje breket e cpuara te Xhelilit.

Paradoksi 2: Nese nje gazete prestigjioze europiane shkruan se Shqiperia eshte Kolumbia e Europes, askush nuk merret me kete nivel imazhi te vendit tone. Shteti kujdeset qe mediet te merren me batutat e kryeministrit e imazhin e tij. Pa imazhi i Shqiperise pak rendesi ka.

Paradoksi 3: Shqiperia eshte vendi i vetem ku qeveria mobilizon ushtrine per pastrimin e zonave turistike dhe nuk eshte e zonja te sistemoje kanalet e zeza ne plazhe.

Paradoksi 4: Shqiperia eshte vetmi vend ku shteti mobilizon policine e forcat speciale per te zhduk fenomenin e hashashit ne nje fshat (Lazarat) dhe bejne kujdestarin e ministrit dhe kryeministrit per kuktivimin e kanabisit ne 1000 fshatra te tjere.

Paradoksi 5: Vetem ne Shqiperi ndodh qe kur kalojne trafikantet, kriminelet e vrasesit ne kufi, bie sistemi times, nuk funksionojne kamerat dhe iken energjia elektrike. Dhe kete lloj alibie e besojne jo pak shqiptare.

Paradoksi 6: Ne jemi te vetmit ne bote qe tolerojme nje minister kur shet makinen lukspze pa akt shitjeje, per t’i ik pageses se takses dhe denojme nje berber pse ai nuk ka leshuar nje kupon prej 300 lekesh. Nuk denojme nje minister qe fut nje aparature dy milion dollareshe jashte sistemit doganor dhe i marrim nje studiuesi taksen doganore e te skanimit per tri librat e tij te derguara nga shtepia botuese gjermane. Eshte vendi i vetem ku kryeministri shetit pikturat e tij zhgarravina neper bote pa dogane e me parate e shtetit, ndersa libri taksohet sa cka cmimin edhe per vete autoret.

Paradoksi 7: Ne vendin tone, ne te vetmin vend ne bote ndodh qe shteti nuk eshte ligji, ligjin e ben kryeministri e ministrat e tij ne bashkepunim me bandat e Shullazeve, vrasesit e Frrokeve, boset e Balileve te droges dhe te fortet e preferuar te Naktmadhnise. Per ata qe nuk e kuptojne, parashtesa nakt nuk eshte e ngaterruar me parashtesen nalt, qe do te thote i zhveshur lakuriq.

8. Shqiperia eshte i vetmi vend ne bote ku denohet riparimi i nje catie e legalizohen pallatet e boseve te ndertimit, ku ndeshkohen drejtuesit e automjeteve te vjeteruara e nuk ndalohen makinat luksoze, ku denohet vjedhja e nje pule, por jo edhe vjedhja e bankave, ku denohesh pse shikon me inat policin, por i shpeton denimit per vrasjen e komisarit te policise.

9. Shqiperia eshte i vetmi vend ne bote, ku nje pjese e institucioneve eshte vene perballe institucioneve te tjera, ku shteti proteston e ben mitingje kunder gjykatave, ku presidenti trajtohet nga ekzekutivi si “loder”. Ku qeveria ka kryefjale fyerjen e opozites e me ne fund ku opinionberesit me origjine nga stani i sigurimit te shtetit kujdesen qe te fajesojne opoziten dhe jo qeverisjen per bemat e saj antishtet e antikomb.

10. Ne kemi nje kryeminister paradoksal, i cili ktitikon dhe ironizon nje kandidat amerikan per president, por nga ana tjeter i shkon per vizite diktatorit president te Kazakistanit dhe i shkon ne dasmen e vajzes sulltanit te Turqise.
Paradokset shqiptare nuk kane fund…

Share: