Home 2016 November 2

Daily Archives: 2 November, 2016

Si të merrni një vizë pune për Kanada, profesionet që kanë prioritet

Kanadaja ka njoftuar se do të presë 300 mijë emigrant në vitin 2017. Mirëpo, për të fituar të drejtën e punësimit dhe qëndrimit në...

Lubonja: Nacionalizmi i Ramës strehë për hajdutët e tij

Rama po bie në kurthin e liderve shqiptarë që e përdorin nacionalizmin kur i kanë keq punët brenda vendit të tyre. Sipas Fatos Lubonjës Kryeministri...

Rama/Akropoli, Lubonja: Një kryeministër injorant e dëmton politikën e jashtme

Nga Fatos Lubonja “Nuk e lexova deklaratën e Ramës për Akropolin thjesht në aspektin politik e diplomatik, por edhe në aspektin e njeriut të kulturës....

Çështja “Çamëria” është një rrugëzgjidhje afatgjatë paqeje dhe miqësie

Nga Kasem Seferi “Kush kapet pas hijes, humb të vërtetën.”. “Krenaria e tepruar i paraprin disfatës.“. Kush ngul këmbë në diçka të pamundur, shkon drejt...

Kombi” kosovar, i “turbokozmopolitëve”, sjell vetëm: konfrontim, konfuzion, huti me historine

Nga Fadil Maloku 1.Sikur kategoria e etnisë së kosovarizmit tê ngrihej në nivel të ngjizjes nê kategorinë e kombit, decidivisht do e kërcënonte seriozisht si...

Ligjet e mbivendosura dhe Gjykatat paralele po dobesojne Kosoven

Nga Prof. Dr . Lisen Bashkurti Kosova po perjeton nje situate inkuizitive. Destabiliteti politik, tronditjet sociale, ballafaqimet e eksponenteve politik, te luftes dhe te paqes...

Roberto Laera nominato alla guida della delegazione Albania di ASSORETIPMI

Roberto Laera, amministratore unico di “Italian Network”, società specializzata in consulenza aziendale, management di impresa, formazione e management internazionale è stato nominato alla guida...

Tramontana sul Salento: l’Albania sembra a due passi

Le montagne albanesi in lontananza sembrano apparizioni fantastiche, come se fossero frutto di un'allucinazione. Invece il panorama visibile da Roca, in Salento, è reale...

Edona, vajza qe nga zhgenjimi i dashurise vrau veten!

Nga Anila Kruti Lotet e marsit (Letra e fundit e Edones)  Bazuar ne nje ngjarje te vertete Edona u ngrit qe heret ne mengjes.Ishte perpelitur gjthe naten ne...

PËRSE VATRA I THA JO SAMITIT TË EDI RAMËS?

NGA DALIP GRECA Edhe pak ditë na ndajnë nga i ashtuquajturi ”Samit i Diasporës” i kryeministrit të Shqipërisë. Federata Panshqiptare e Amerikës”VATRA”, në respekt të...