Home 2016 November 15

Daily Archives: 15 November, 2016

Maqedonia, s’mund të mbijetoj si shtet unitar, por, vetëm si multietnik!

Nga Fadil Maloku 1.Ka shumë gjasa, indikacione, e parametra empirik, që dëshmojnë se; kalvarit të mobilizimit të "qytetarisë" maqedone në zgjedhjet e sivjetme, t'i bashkangjitën...

Për krimet e komunizmit nuk ndodhi Nuremberg, viktimat e tij u shenjtëruan

Nga Entela Safeti KASI Sot është dita ndërkombëtare që i kushtohet intelektualëve, shkrimtarëve të burgosur, vrarë, persekutuar, atyre që ende e sot vriten, burgosen...

Lubonja: Fitorja e Trump, kërcënim për një vend si Shqipëria

Fatos Lubonja ka komentuar efektet e fitores së Trump dhe efektet që do të ketë ajo në shkallë botërore. Ai e ka parë triumfin...

Edi Rama në Nju Jork: Studentët e dhjetorit dolën në rrugë pasi kishin pirë

Kryeministri Rama ka hapur një ekspozitë personale me letra muri të stampuara me skicat e tij dhe me punime qeramike në galerinë e famshme...

Mesuesja nga Vranishti mban gjalle gjuhen shqipe ne Greqi

Jam nga Vranishti i Vlorës, njëzet vite në mërgim.­e fillon tregimin e saj mësuesja Vera Shkurti. Kur erdha për herë të parë nuk e dija...

Në Kosovë shkruhen grafite “DREJTËSI PËR ASTRITIN”

Në mbi 30 komuna të Kosovës, sot Lëvizja VETËVENDOSJE! zhvilloi aktivitet simbolik, ku u realizuan grafite me fotografinë e Astrit Deharit dhe parullën “Drejtësi...

Komisioneri Han kritikon qeverinë e Kosovës

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Johannes Hahn, ne nje interviste per mediat austriake, foli gjeresisht per Kosoven dhe Serbine, si dhe normalizimin e marredhenieve mes...

Të rinjte përmes inovacionit dhe sipërmarjes sociale

“Raising The Advantages of Youth Through Innovation and Social Entrepreneurship”, është projekti më i ri i organizatës “Përtej Barrierave”, i cili financohet nga Komisioni...

Habit Kotzias ndaj Bokajanis: opozita, në vend që të lexojë shtypin grek të lexojë...

Vetëm pak ditë pas dhënies së rekomandimit nga ana e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE dhe takimit të Ministrit...

Ja si po e masakrojnë Himarën klientët e pushtetit. Investigimi shokues!

Nga Nikollaq Neranxi* Përshëndetje miq! Sapo lexova një investigim të shkëlqyer nga exit.al për problemin e Himarës, ku natyrisht për shumë prej atyre që shkruheshin...