Home KRYESORE Nje zonje, komshie me : Dy fjale per Mimi Kodhelin, gruaja, nene...

Nje zonje, komshie me : Dy fjale per Mimi Kodhelin, gruaja, nene dhe bashkeshorte.

Nga Mirela Cela Jorgo

E dashur Mimi, kur lexoja ate artikull te nje maskarai gazetar grek , zemra mu drodh, dhe brenda vetes ndjeva revolt. Im shoq mu lut te shkruaja dy fjale per ty . Jemi komshij prej 20 vjetesh dhe kushdo qe te njeh ty , njeh anen njerezore tenden, nenen e perkushtuar, bashkeshorten model.

Djemte e mi u rriten me Mikelin tend, nje djale i jashtezakinshem ne edukate dhe shkollim. Djemeve te mi rrije me minuta te tera duke u folur per arsimin. Respektoje bindjet politike sepse njeriun nuk e ben politika por ana e tij njerezore.

Nese do ta kisha perpara ate gazetar grek do ta fusja shtate pash nen dhe . Greket jane mesuar qe fusin hundet ne punet tona. Ka ardhur koha qe maskarenjeve te politikes greke tu tregohet vendi . Dhe ti , pate kurajon qe tu ua thoshe cope ” Mjaft , ka ikur koha e satrapeve” Po moj e dashur tani po merr kostot e nje guximi te ndershem.

Ne ulerasim, , bejme protesta qe po na shkaterrohen familjet, dhe ne kete menyre ai artikull qe po qarkullon eshte nje goditje per femren shqiptare e cila ka guxuar ti futet politikes me kostot e veta. Une respektoj tek gjithkush pikepamjet politike duke debatuar per te mirat dhe keqijat e nje qeverisje, Dhe kjo e ka nje thelb sepse dua qe vendi ku rriten femijet e mi te jete vend i qyteteruar europian dhe jo vend shtazarak ku te me shqyejne pse ngre zerin per njerin apo tjetrin problem.

Vellezerit e mi te cilet jetojne ne Itali qe prej 1991 , kane respektin per ju dhe familjen tuaj te cilet emigruat ne 1993 si te gjithe shqiptaret. Po ju jap nje argumet. Nese Mikeli , djali juaj i cili eshte 26 vjec, atehere ajo maskarade e turpshme qe boton nje gazete dhe nje gazetar ordiner per te kaluaren tuaj te sajuar para 25 vjetesh , eshte nje turp i padegjuar.

Ai gazetar dhe ai politikan ekstremist grek , e ka hak turren e druve. I duhet treguar vendi. Kush jeni ju more birbo, te merrni neper goje nje politikane te vendit tim, vetem se kerkoni te beni corap kete vend?

Ku e gjeni te drejten. Eshte nje nene e mrekullueshme ashtu edhe nje bashkeshorte e mire pasi te jete politikane. Mallkuar qofshi ju, dhe raca juaj.

Share: