Home 2017 January 23

Daily Archives: 23 January, 2017

La mia, la nostra storia da albanesi ed’integrazione in Italia

Da Sonila Alushi Ricordo i primi anni in Italia: molta gente qui, italiani intendo, sapeva così poco dell'Albania! E quel poco non era per nulla...

Maqedonia e Gruevskit, Maqedonia e Zaevit apo Maqedonia Euroatlantike?

Nga Arian Galdini U bera kurioz e ia nisa te kerkoj burimet e informacioneve qe kane filluar te gelojne ne mediat e Maqedonise dhe Shqiperise,...

Italia-Albania-Turchia: figlia dell’intercultura.

Uno sguardo all'indietro, alle origini della propria famiglia. Essere stranieri nell'Albania del '900. Riceviamo e volentieri pubblichiamo Da Adela Kolea Si sente parlare sempre più spesso di...

Ata nuk tregojnë se në Kosovë, kurrë s’ka pasur e as sot s’ka serbë...

Le të tingëlloj si ‘bitch’ (s’ma ndin), si besimtare (jo fetare), s’e lë dot pa e thënë këtë që po dua ta them: (koincidencë...

ILDKP DHE PROKURORIA TË HETOJNË 10 FISHIMIN E PASURISË SË KREUT TË AMA-S

Në radhët e rilindistëve ka plasur një epidemi e madhe pasurimi. Pasurim ekspotencial i papërputhshëm me të ardhurat e deklaruara dhe me sa duket...

Lisa Milicaj, vajza e dy emigrantëve nga Kosova, një grua mbështetëse e Donald Trump

Lisa Milicaj është shqiptaro-amerikania e parë e zgjedhur në një post publik, në New York, si këshilltare bashkiake në Pleasant Valley. Ajo është cituar sot...

P. Boccia replica con Morreale a proposita di situazioni identitarie in Albania

Da Antonio P. Boccia Secondo Stefanie Morreale il dirigismo dittatoriale, che era stato presente in Albania durante quasi cinquant'anni di comunismo, farebbe sentire ancora i suoi...

Missione in Albania del Sottosegretario di Stato agli Esteri

Il Sottosegretario di Stato agli Affari Esteri, On. Vincenzo Amendola, incontra oggi a Tirana gli Ambasciatori d’Italia accreditati nei Paesi dell’Area adriatico-balcanica (Albania, Bosnia,...

“SUDDEUTSCHE ZEITUNG” – Ç’pritet nga java e parë e punës së Trampit?

Dita e diel për presidentin amerikan Donald Tramp ishte relativisht e qetë. Vetëm zëdhënësi Sin Spajser foli për "fakte alternative", lidhur me “gënjeshtrat” e...

Mediat serbe shkruajnë: Është mbyllur pakti, Putin do të njohë Kosovën

“Putin do të njohë Kosovën”, ky është tituli kryesor në gazetën më të madhe në Serbi, ‘Blic’. Në shkrimin e faqes së sotme, kjo...