Home KRYESORE Babai i Ergit, elegji për të birin!

Babai i Ergit, elegji për të birin!

Babai i të ndjerit, Ergi Dini, njihet tanimë nga publiku për poezitë mjaft emocionuese që shkruan dhe i ndan me publikun në rrjete sociale dhe te cilat publikohen përgjithësuesisht nga te gjitha portalet serioze..

Më poshtë mund të lexoni dhembjen e tij të derdhur në vargje:

ELEGJI PËR TIM BIR.

ERGIT

Në torten e ditelindjes

nena i shkruajti lutje Zotit,

edhe për 100 vite te tjera per Ty,Bir…

…por yjet

lindkan

për te ndriçuar qiejtë.

Ç’t’i them kitarres tënde

me tela ylberesh,

që pret gishtat prej flladi

për ta perkedhelur me dashuri tingujsh?!

Ç’t’i them heshtjes,

që pret te zgjohet

me magjinë e zërit tënd?!

Ne dhomen ku flije TI,me endrrat,

hidhërimi

përgjak këmbët

duke shkelur

mbi copat e thyera te zemrave tona.

…oh sa te ngjet dielli,Biri im!

Dikur,

nuk besoja në krijesat e shënjta!

…se ende nuk të njihja Ty!

Share: