Home KRYESORE Thaçi e McCain: Themelimi i ushtrisë, domosdoshmëri për Kosovën

Thaçi e McCain: Themelimi i ushtrisë, domosdoshmëri për Kosovën

0
Presidenti Hashim Thaçi, gjatë vizitës së tij në SHBA, është takuar edhe me senatorin John McCain.
Sipas Thaçit, ata të dy janë pajtuar që Kosova e ka të domosdoshme të themeloj ushtrinë e saj, transmeton lajmi.net

Njoftimi i plotë i presidentit:

Sapo përfundova një takim tjetër tepër të rëndësishëm me senatorin John McCain, që padyshim përveç që është një hero i gjallë amerikan, ai është edhe një mik shumë i çmuar i Kosovës.

Diskutuam për të gjitha zhvillimet në rajonin tonë dhe më gjerë, duke u fokusuar në nevojën që ShBA-ja të vazhdojë me rolin e vet udhëheqës në Kosovë.

Një çështje konkrete për të cilën diskutuam dhe për të cilën u pajtuam, ishte domosdoshmëria e themelimit të ushtrisë së Kosovës, e cila është jetike për ruajtjen e sovranitetit tonë shtetëror.

Mikun tonë, senatorin McCain, e ftova që ta vizitojë Kosovën dhe shpresoj që ai do ta bëjë këtë vizitë në të ardhmen.

Share: