Home 2017 March 6

Daily Archives: 6 March, 2017

Recension per librin “Kënga e turmës” të poetes Rita Petros

Nga Kujtim Drishti POPULLI DHE TURMA “ …populli është lart dhe turma është poshtë” Viktor Hygo (Kënga e rrugëve dhe e pyjeve) Midis të dyjave, Viktor Hygoi zgjodhi...

Matrioshkat, Edi Rama BE dhe miqtë!

Nga GENC POLLO Matrioshkat janë seri kukullash druri të pikturuara në sipërfaqe si gjyshe, por edhe si çupë e me formë gati vezore që futen brenda njëra­tjetrës...

Protesta edhe në Bruksel për qeveri teknike me thirrjen “Rama ik”

Komuniteti shqiptar në Belgjikë ka nisur në Bruksel një manifestim, i cili do të jetë në mbështetje të protestave qytetare që po zhvillohen në...

“SHBA nuk do të lejojë Rusinë në Ballkan”

Pozicioni i Moskës zyrtare në rajonin e Ballkanit është komprometuar seriozisht nga informatat e reja nga burime të Britanisë së Madhe dhe Shteteve të...

Rrëfimi i Ramiz Alisë: Çfarë ndodhi pak minuta pas vdekjes së Mehmet Shehut

Kjo intervistë me Ramiz Alinë nga Mentor Nazarko, pjesë e një cikli të botuar në gazetën Abc në vjeshtën e vitit 2005, është pa...

Idrizi ka pakënaqësi ndaj Ramës, por cuditërisht nuk bëzan!

Kreu i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, ka mbajtur një takim me strukturat e kësaj force politike në Vlorë ku ka deklaruar...

LSI pengon Erjon Braçen të shkarkojë bashkëshorten e Dash Shehit nga AMF

Partia Socialiste nuk ka mundur të shkarkojë Enkelejda Shehun nga posti i drejtueses së Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare. Në Komisionin e Ekonomisë nuk është arritur...

PD nxjer skemen e saj: Nëse Rama hyn në zyrë pas 18 qershorit… me...

Partia Demokratike paralajmëron kryeministrin Rama që të mos guxojë të hyjë në zyrë pas 18 qershorit nëse nuk do të ketë zgjedhje pasi reagimi...

Intelektualet, pastruesja dhe “dyqani i hapur”…

Nga Altin Bamllari Të jesh intelektual nuk do të thotë, detyrimisht, që je i arsyeshëm. Ashtu, sikundër, jo çdo i arsyeshëm është intelektual. Fjala vjen,...

Fuga “kërcënon” Çilin dhe mbur Lulëzim Bashën

Artan Fugës nuk i del e keqja me Vladimir Karajin dhe Henri Cilin për ironinë dhe akuzat që ju bënë nga gazeta Mapo. Ironitë e...