Home 2017 March 28

Daily Archives: 28 March, 2017

LA NORVEGIA, L’ITALIA E I TRATTATI DI ROMA: “DA IDEA A IDEALE”

Di Domenico Letizia *, Giorgio Novello ** Che bilancio possiamo dare della Norvegia in rapporto con l’Unione Europea, durante lo svolgersi degli eventi internazionali in...

Në kohësinë e lirizmit të poezisë moderne

Nga Anila Kruti “Mos më pyet ku kam qenë” ,është libri i ribotuar tashmë i poetit Ilirian Zhupa ,i cili që në titull vjen tek...

Burgjet mendore dhe diktatura politike në romanin “193 kafazet”e Rezart Palluqit

Shkruar nga kritikja dhe shkrimtarja itlaliane, Irma Loredana Galgano Shtëpia botuese Ensemble botoi, në edicionin e parë në dhjetor 2016, përkthyer nga Iris Hajdari «193 kafazet»...

Ruçi s’ka dilema: Me ose pa LSI-në, ne jemi në zgjedhje

Kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi në një takim në Libofsh të Fierit ka folur për koalicionin me LSI-në dhe për zgjedhjet...

Dy shqiptarë i presin fytin kroatit ne Itali!

Dy shqiptarë janë arrestuar pasi akuzohen për vrasje të mbetur në tentativë në Jesolo të Italisë. Ngjarja e rëndë ndodhi në një pijetore, ku...

Kociu: RAMA- BASHA, KOHA PER DIALOG

Nga Mimoza Kociu Brenda dy ditëve të fundit, ka pasur një reagim në seri të faktorit ndërkombëtar, kundër bojkotit të institucioneve e të zgjedhjeve nga...

Rilindja ble vetëm kohën dhe votat, gjithçka tjetër e plaçkit!

Nga Arian Galdini Në mes të fushatës për zgjedhjet e qershorit 2013, kam shkruar për gazetën Panorama një analizë timen të titulluar "Kundër Rotacionit". Pikërisht...

Idrizi: Rama nuk me jep këshilla, Jam unë i qe i jap atij! Ndaj...

Kreu i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Uniteti, Shpëtim Idrizi teksa ishte i ftuar në studion e ‘Natë me Xhaxhiun’ në “News 24”, theksoi se...

Occhio pigro? Da Israele, una nuova soluzione!

Di Daniel Ferraro* L’occhio pigro, scientificamente conosciuto come Ambliopia, rappresenta la principale oftalmopatia pediatrica che causa disabilità visive. La patogenesi di questa affezione riconosce, alla...

Kokëdhima vjen me këngën e re: “Kokëfortë”! Ta ketë për veten…?

Këngëtarja e njohur, Besa Kokëdhima, vjen me një produkt të ri. Kënga e saj më e re titullohet ‘Kokëfortë’ dhe i tille duket stili...