Home 2017 July

Monthly Archives: July 2017

“Pabesisht e rrëfyer historia jonë”

Nga Moza Demiri Duke shfletuar disa faqe historike të mirëseardhura të kohëve të fundit dhe të pashfletuara kurrë, lexoj rreshta trimërie e patriotizmi, i një...

Nga diktatura ne demokraci, kaosi dhe udherrefyesit…

Nga Prof. Dr. Lisen Bashkurti Kalimi nga diktatura ne demokraci realizohet nepermjet nje faze tranzicioni. Ky tranzicion midis dy sistemeve karakterizohet nga kaosi. Ne tranzicionin kaotik...

Vasili sulmon Ramën: Shkollëpak që lexon përrallat…

Nga petrit Vasili “Kryeministri ynë dhe gomari i La Fontenit Meqë ky shkollëpak që kemi në krye të qeverisë lexon përrallat e La Fontenit dhe meqënëse...

Ana e errët e domates: Mos e hani nëse vuani nga kjo sëmundje!

Domatja është një ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese. Nëse e konsumoni atë në formë të papërpunuar kryesisht, do të përfitoni shumë...

Rreth 300 të ftuar dhe shumë këngëtarë, sa ka kushtuar dasma e javës?

Dasma e javës padyshim që ishte ajo mes Orinda Hutës dhe Turjan Hyskës dhe drejtuesi i kompanisë që ka realizuar dasmën e dy artistëve,...

Gazetarja “thumbuese” ia thotë publikisht koleges: Burri im vdes për ty

Dasara Karaiskaj dhe Vilma Masha janë dy gazetare që njihen gjerë nga publiku megjithëse kanë programe krejt të kundërta. Dasara merret me thumbin e...

Fillimi i gushtit do të sjellë “hatanë”, sinoptikanët japin alarmin

Ditët e shkuara i gjithë territori i vendit është përfshirë nga uljet e lehta të temperaturave, por që në ditët në vazhdim pritet që...

Protesta e banorëve në Kamëz, Mziu: E organizuar nga PS-ja…

Banorët e Kamzës janë ngritur në protestë kundër hedhjes së mbeturinave dhe djegies në lumin e Tërkuzës. Madje ata kërkojnë takim me kryebashkiaku i...

Blendi Fevziu pas në kohë, kujton debatin 17 viteve më pare, Mustafaj-Rama

Moderatori i njohur dhe shumë i diskutuar Blendi Fevziu është bërë nostalgjik dhe është kthyer 17 vjet pas në kohë kohë, duke rikujtuar një...

Fuga: 11 hamendje, çfarë bëjnë në këtë zheg ministrat teknikë

Përmes një statusi në ‘Facebook’ akademiku Artan Fuga bën një analizë për ministrat teknikë të propozuar nga PD si pjesë e marrëveshjes Rama-Basha të...