Home KRYESORE Aleanca Popullore i heq mandatin Idrizit te PDIU…

Aleanca Popullore i heq mandatin Idrizit te PDIU…

0

Hapja e kutive ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve (KQZ) konfirmoi mos futjen ne parlament te kryetarit te PDIU, Shpëtim Idrizi.

Vete Shpetim Idrizi beri dhe po ben te pamundur per te riqene ne perseri ne parlament, por mesa duket kjo disfate domethenese do ta kthjelloje kreyatrin e PDIU qe te kuptoje se duhet te kishte punuar me kohe per kete dhe duke u mbeshtetur tek Kauza Came dhe jo te pushteti dhe mbështetje te tjera elektorale.

Mos futja e Idrizit ne parlament tregoi se Komuniteti cam e ka kuptuar me se mire kete politikan i cili kish hyre gjithmone ne parlament nga dritaret majtas (PS) ose djathtas (PD), por kurre nga votat e Komunitetit nga i cili rrjedh, pra votat e Cameve.

Rezulton qe ne parlament kjo parti e ndertuar me baze tek Kauza Came nuk do te perfaqesohet me ne parlament nga dy politikanet mirefilli te saj, Shpetim idrizi dhe Mesila Doda, por nga individe me prejardhje biznesi dhe aspak te Kauzes.

Deputetet e kesaj partie kane demostruar publikisht mbeshtetjen e tyre ndaj kryeministrit Edi Rama i cili nuk po e meshiron aspak ish aleatin e tij te kolaicionit qeverises.

PDIU mori vota ne Elbasan e Peshkopi dhe humbi ne qytetet ku Komuniteti cam eshte shume i organizuar, sic jane Vlora, Durresi, Saranda dhe Tirana dhe kjo demostron qe kjo parti nuk ka mbeshtretje me tek Komuniteti cam.

Per me teper nuk duhet harruar qe partia tjeter Came, Aleanca Popullore nuk ka ndejtuar indiferente, por ka punuar kundrejt ketij Komuniteti me ide dhe shtrategji politike shume te qarta kundrejt zgjidhjes se Kauzes came dhe padyshim qe ka patur rolin e saj ne deshtimin e partise se Idrizit.

Aleanca Popullore drejtuar nga Artur Dojaka njihet qe jane me shume influence ne keto qytete te siper permendura, ku PDIU deshtoi. Kjo parti politike perfaqesuese e Komunitetit cam i beri thirje ketij Komuniteti te marr pjese ne zgjedhje, por te votoje Kunder sepse sipas tyre keto zgjedhje nuk ishin fair dhe ne tejkalim te ligjit baze te shtetit.

Padyshim kjo thirrje eshte mire kutptuar nga Kumuniteti cam i cili pret me sa duket nga kjo parti te marre frenat e Kauzes came ne dore.

individi te mencur ke ketij Komuniteti i jane pergjigjur interesit te Perqasje.com duke konfirmuar qe zgjidhja e Kauzes se tyre duhet te vije nga elita e ketij Kumuniteti dhe qe nga me te spikaturit jane edhe vëllezërit Dojaka, apo intelektuali Erion Softa drejtues te Aleanca Popullore.

Tashme duket se hapi i pare eshte hedhur dhe i takon drejtuesve te kesaj partie politike te marrin stafeten politike te Kazues Came per ta cuar ate drejt zgjidhjes. Nuk mjafton te nxjeresh keorganizimin e nje partie politike, por duhet marre pergjegjesia e Kauzes dhe nese nuk e bejne, padyshim as ketyre nuk do ja fale Komuniteti cam…

 PS: karikature e Bujar Kapexhiut

Share: