Home KRYESORE

Ja emrat që përfliten për qeverinë ??Rama 2″, kush janë të sigurtët?

1
0
SHARE

Edi Rama do të ketë mundësinë këtë radhë, që të zgjedhë një qeveri krejt të vetën, duke qenë se Partia Socialiste ka arritur që të fitojë e vetme zgjedhjet.

Për momentin, grupet e punës që ka ngritur PS janë duke punuar për të tërhequr mendimet e votuesve dhe strukturave në bazë për qeverisjen e re dhe nuk po diskutohet për qeverinë e re.

I vetmi që dihet se do të jetë në qeveri është Fatmir Xhafaj, që do të drejtojë sërish Ministrinë e Brendshme, ndërkohë që tashmë është bërë fakt i kryer edhe se Gramoz Ruçi do të jetë kryeparlamentari i ri.

Për këtë arsye, tashmë kanë nisur edhe spekulimet e para.

Mapo shkruan se burime nga PS kanë bërë të ditur se qeveria e re do të ketë ndryshime të mëdha si sa i takon arkitekturës së saj, ashtu edhe të emrave të ministrave.

Të njëjtat burime kanë bërë të ditur se sa i përket arkitekturës, pritet të bëhen shkrirje apo bashkime dikasteresh të ndryshme, që deri më sot ose kanë ekzistuar për t??i plotësuar dëshirat edhe aleatëve, ose që në shumicën e rasteve kanë kryer funksione që mund t??i kryente edhe një ministri tjetër.

Kështu, ndryshimet do të prekin Ministrinë e Financave, Ministrinë e Ekonomisë dhe atë të Energjetikës.

Mësohet se këto tre dikastere mund të rigrupohen në dy ministri, ku mund të kemi ose një bashkim të Ministrisë së Ekonomisë me atë të Financave ose një bashkim të Ministrisë së Ekonomisë me atë të Energjetikës.

Sektorë të tjerë që mund të preken janë edhe ai Bujqësisë dhe i Mjedisit.

Burimet bëjnë të ditur se mund të ketë një bashkim edhe të këtyre dy ministrive.

Ndërkohë që një tjetër ndryshim mund të jetë edhe ai i bashkimit të Ministrisë së Transporteve dhe Ministrisë së Zhvillimit Urban.

Sipas Mapo, po diskutohet edhe për krijimin e një ministrie të re, e cila mund të përmbledhë administrimin e disa prej çështjeve më të mprehta dhe problematike të qeverisjes, siç mund të jenë hipotekat, legalizimet dhe kthimi i pronave.

Kjo gazetë përmend edhe disa emra, që mund të jenë ministra në qeverinë e re.

Përveç Xhafajt, Arben Ahmetaj pritet të rikonfirmohet në Ministrinë e Financave, së cilës mund t??i shtohet edhe Ministria e Ekonomisë.

Një lëvizje në kabinet pritet të ndodh edhe në vendin që mbetet bosh në Ministrinë e Transporteve.

Në këtë ministri flitet se mund të kalojë Damian Gjiknuri, i cili deri më tani mban pozicionin e ministrit të Energjetikës.

Ndërkohë që një emër që pritet të kthehet në qeveri është edhe ai i kreut të PS-së së Tiranës dhe ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri.

Burime nga PS bëjnë me dije se Tahiri do të drejtojë një ministri të re që pritet të krijohet dhe që do të mbulojë çështjet më të rëndësishme dhe më problematike të administratës shtetërore shqiptare.

Bëhet fjalë për ministrinë që pritet të krijohet për të mbuluar pronat, legalizimet dhe pronat.

Ndërkohë që në Ministrinë e Shëndetësisë me shumë mundësi do të rikthehet Ogerta Manasterliu, te Mirëqenia Sociale pritet të rikthehet kryetarja e Forumit të Gruas Socialiste, Olta Xhaçka.

Emri i Xhaçkës flitet gjithashtu edhe për postin e ministres së Integrimit, gjithmonë nëse Rama në këtë rast nuk do të bëjë ndonjë emërim surprizë.

Në qeveri pritet të rikthehet edhe një nga emrat më të përfolur dhe sulmuar të qeverisjes së këtyre 4 viteve, Ilir Beqja, i cili në varësi të arkitekturës së re të qeverisë mund të drejtojë një nga dikasteret që mund të ndryshojnë siç mund të jetë Energjetika dhe Ekonomia, nëse ato të do të bashkohen.

Ndërkohë që pjesë e qeverisë së re mund të bëhet edhe Blerina Gjylameti, së cilës iu dha një rol shumë i rëndësishëm në procesin organizativ të PS-së në këto dy vitet e fundit.

Një dikaster që mbetet bosh me largimin e LSI-së nga qeveria është edhe ai i Drejtësisë. Por me shkëputjen e hipotekave dhe zbatimin e vettingut kësaj ministrie i mbeten pak kompetenca dhe funksione. Nuk përjashtohet që në këtë ministri të kemi si ministër ndonjë emër surprizë.

Ndërkohë që Mimi Kodheli pritet të rikonfirmohet në postin e ministrit të Mbrojtjes, ndërsa Nikolla te Arsimi.