Home KRYESORE Shpërthen Dritan Hila/ Ju bëftë mirë Edi Rama, pak e keni…

Shpërthen Dritan Hila/ Ju bëftë mirë Edi Rama, pak e keni…

0

Analisti Dritan Hila, ka qenë mjaft i ashpër për sjelljen politike të Edi Ramës, duke e krahasuar atë me diktatorin e Venezuelës, Hugo Çavez.

Sipas Hilës tashmë që drejtësinë po e bën Rama dhe për fatin e nëpunësit civil po vendosin turmat Shqipëria është shumë pranë diktaturës.

Ja statusi i Hilës:

Kur udheheqesi vendos kontakte direkt me popullin;

kur legjislativi nuk ka identitet dhe zgjedhja e tij eshte nje farse;

kur shtyllat e tjera te demokracise si gjyqesori dhe media quhen kazan per tu delegjitimuar dhe denigrohen;

kur gjykimi i nepunesve kalon ne dore te turmave dhe jo ne komisionet apo gjykatat e autorizuara per kete pune, ky sistem zakonisht quhet diktature; ose autoritarizem;

ose vari leshte si Dyvalje ne Haiti ose Çavez ne Venezuele.

Ne fund e hane po turmat.

Ju befte mire se pak e kane.

Share:
Reklama juaj