Home KRYESORE Ilir Kulla: Potenciali i frikshëm i Koresë së Veriut

Ilir Kulla: Potenciali i frikshëm i Koresë së Veriut

Ilir Kulla, ekspert i njohur i çështjeve të sigurisë, i ftuar në emisionin 360gradë, të Artur Zhejit në Ora News, duke komentuar mbi rrezikun që i kanoset botës nga Koreja e Veriut, tha se ajo eshte ushtria e katert ne botë :

Ilir Kulla: Koreja e Veriut ka nëndetëtëse po aq sa fuqitë e mëdha, është ushtria e katërt ose pestë në botë, me arsenal të fuqishëm kinez, një fuqi shumë e madhe e tipit ushtarak klasik me 4100 tanke. Ka ushtri shumë aktive dhe kemi një kërcënim real.

Jo me kot, kufiri mes dy Koreve, është më i militarizuari ne botë. Japonia dhe Koreja e Jugut kanë plane për të përballur kete kercënim real boteror./360grade.al/

Share: