Home 2017 November 14

Daily Archives: 14 November, 2017

Kosova, është shndrruar në një lloj “Alkatrazi” kolektiv!

Nga Fadil Maloku 1. Rreziku nga zhgënjimi dhe mospërmirsimi i gjendjes socio-ekonomike, edhe si shpresë edhe si pritje e kalkuluar mirë me parametra logjikë e...

Të drejtët…Nga Borges

Perktheu Elona Caslli Një burrë që kujdeset për kopshtin me lule siç donte Volteri, që është i lumtur që mbi tokë ekziston muzika që zbulon me...

Sytë…Nga Klodeta Dibra

Se syt’ ikin, puliten e térren, egërsohen, urrejn’ e mandej paqtohen, n’ndjesen që m’kati u ka dhân’. Mandej... Mandej lul’zojn’ me lulet e Prillit n’prag prand’veret. Lumní!

Zambaku dhe gjarpri. Nga Niko Kazanxaqis

Një botë është shembur brenda meje. Kur shpirti im, nganjëherë, është ende i tejdukshëm, përkulem për të parë të fshehtat në thellësitë e tij....

Kthim në shtëpi. Franz Kafka

Përktheu Adrian Klosi Jam kthyer, kam kaluar korridorin dhe po vështroj rreth e rrotull . Është oborri i vjetër i tim eti. Me pellgun në mes....

PD kundër rritjes se çmimit te ujit

PD gjykon se ERRU çuditerisht vendos te rrise cmimin e ujit ne Tirane dhe kjo ndodh, pavaresisht se UKT i ka humbjet ne rrjet...

Schultz: Emigrimi nuk është alternativë, shqiptarët po kthehen duar bosh

Ambasadorja e Gjermanisë në vendin tonë Suzanne Schultz nga Kukësi ka deklaruar se emigrimi jashtë vendit nuk është alternativë, pasi shumë shqiptarë po kthehen...

Financiarizimi i Ekonomisë – sfidat dhe risqet e “kohës financiare”

Nga Prof. dr. Adrian Civici Si ta kuptojmë “financiarizimin e ekonomisë”? Në një kuptim të gjerë, procesi i financiarizimit të ekonomisë mund të përkufizohet si një...

LSI del kundër pr/buxhetit 2018, kërkon buxhet më të madh për bujqësinë

Lëvizja Socialiste për Integrim ka kërkuar një buxhet më të madh për sektorin e bujqësisë. Gjatë një takimi me ekspertët, LSI bëri të ditur...

“Bomba” e BBC-së, zbulon marrëveshjen e pistë të SHBA-së dhe Britanisë me ISIS-in?!

BBC ka zbuluar detajet e një marrëveshjeje të fshehtë, që bëri që qindra luftëtarë të ISIS-it dhe familjet e tyre të largohen nga Raqqa,...