Home 2017 December 1

Daily Archives: 1 December, 2017

Përmbytjet/ FNSH shpëton 3 këngëtarët e njohur të skenës shqiptare

Këngëtarët Eranda Libohova, Kejsi Tola dhe tenori Kastriot Tusha janë shpëtuar në orët e para të së premtes me helikopter nga Forcat e Ndërhyrjes...

Shteti dhe qeverisja në vendet e Europës Juglindore. Nga Kasem Seferi

Rrënjëve të disa prej problemeve të qeverisjes që përballojnë vendet e Europës Juglindore sot u praparijnë dekada dhe data të së kaluarës së ndryshimeve...

Shqipëria dhe Kosova të reagojnë: Serbia terrorizon veteranët e Luginës së Preshevës

Nga Skender Jashari* Me Marrëveshjen e Paqës së Konçulit të 2001, Serbia dhe ish-jugosllavia me akte ligjore kishin miratuar dhe ratifikuar Amnestinë ndaj luftëtarëve të UÇPMB-së!...

Il Parlamento approva la legge finanziaria 2018 e il nuovo pacchetto fiscale con i...

La finanziaria e il pacchetto fiscale sono stati approvati articolo per articolo, mentre hanno riscontrato la contestazione del partito democratico, il quale aveva proposto una serie...

Manifest për jetën e një artisti… Nga Marina Abramović,

Përktheu Elona Caslli Rregullat  e  Marina Abramović-it , për Jetën, Vetminë dhe Heshtjen   Sjellja e artistit në jetë Një artist nuk duhet ta gënjejë as veten dhe as...

Përse nuk e thotë kush që autostrada u përmbyt prapë nga palmat?

Përmbytja e autostradës Tiranë-Durrës ka ndodhur përsëri prej projektit të mbjelljes së palmave, i cili ngushtoi ose i mbylli fare kanalizimet. Kjo është një...

1.3 MLN EURO – Buxheti për Emergjencat i barabartë me ‘Bonusin’ e Vilma Nushit!

Në foto: Edi Rama gjatë përmbytjeve në vitin 2015 dhe Edi Rama me biznesmenen Vilma Nushi Nëse dëmet e rreshjeve dhe paaftësia e strukturave shtetërore...

Del shkaku, nuk ka lidhje me motin. Ja e vërteta e hidhur e përmbytjeve

Përmbytjet do të rikthehen sa here që të ketë reshje normale pasi mbi 65 për qind e rezervuarëve në vend u ka mbaruar cikli....

Vasili: Te shpallet gjendja e jashtezakonshme. Ç’pret akoma qeveria?!

Nga Petrit Vasili Te shpallet gjendja e jashtezakonshme. Ç'pret akoma qeveria?! Shqiperia po perballet me nje situate shume te rende ne te gjithe territorin me rreziqe...

Kur do të marrin fund reshjet? Flet meterologia

Reshjet e shiut kanë pushtuar gjithë vendin duke shkaktuar kështu një situatë emergjente dhe mjaftë probleme. Por mesa duket moti me reshje do të...