Home 2017 December 3

Daily Archives: 3 December, 2017

Telefonatat e Macron për Schulz për të zgjidhur krizën gjermane

Marrë nga Gazeta franceze L'Express Përktheu nga frëngjishtja Dr. Diana Skrapari Për të promovuar reformën e Evropës, Presidenti francez, ashtu si Alexis Tsipras, i kërkon kreut të...

Në Paris, Barack Obama ankohet për mungesën amerikane mbi klimën

Marrë nga Reuters Përktheu nga frëngjishtja Dr. Diana Skrapari Ish presidenti amerikan Barack Obama ankohej të shtunën në Paris për mungesën e pjesëmarrjes së SHBA-ve në...

Edi Rama ia hedh fajin LSI-së për përmbytjet në jug

Shifrat që raporton Komiteti i Emergjencave Civile për dëmet e përmbytjeve janë dramatike. Vetëm me tre ditë shi 3300 banesa janë nën ujë, 10,200...

Reshjet në zonat e përmbytura/ Sinoptikanët thonë se më e keqja kaloi

Mijëra hektarë tokë dhe qindra shtëpi u përmbytën pas reshjeve të ditëve që lamë pas, por duket se më e keqja ka kaluar. Sinoptikanët...

Pijet e gazuara janë një vrasës i heshtur!?

Pijet e gazuara shpesh konsiderohen si shumë të dëmshme për njerëzit, dhe ekspertët e shëndetit së fundmi po i bëjnë jehonë këtij fakti. Obesiteti...

Kaubojsi në “Xing”: Ramës 500 milionë?! Do i kish bërë rrush dhe tuta”

Ish-deputeti Eduart Ndocaj i njohur ndryshe si “kaubojsi”, ishte sot i ftuar në emisionin “Xing me Ermalin”, në Tv Klan. Ashtu siç është shfaqur...

Fotoja e ditës ngjall reagime: Mos bëni ‘show’ kryeministër, ndihmojini njerëzit

Kryeministri Edi Rama ka postuar në facebook foton me një vajza të mitur të komunitetin rom që duket se është dëmtuar nga përmbytjet ndersa...

Rouge… Nga Mira Tuci

Në pritje t' Prendimit t'përsosun, ajo ish e Kuqja qi lodronte n' sy kur e prangoste veten me vargonj zjarrmi vec Muzës t'mund t'ja zukaste harkimin. Ajo ish...

Doni të dini sa persona kanë të njëjtin emër me ty? Ja si të...

Emri është ajo që na identifikon dhe bënë diferencën nga të tjerët, e shpesh herë kemi pyetur veten se sa persona mund të disponojnë...

Mediat amerikane kritikojnë qeverinë shqiptare: “Shiu shemb urat si kuti kartoni!”

13 urat e shembura dhe pamjet apokaliptike nga Shqipëria nuk i kanë shpëtuar syrit të medieve ndërkombëtare, të cilat duket se i kanë nxjerrë...