Home 2017 December 4

Daily Archives: 4 December, 2017

Papa kritikon “irracionalitetin” mbi armët bërthamore

Marrë nga Reuters Përktheu Dr. Diana Skrapari Papa Françesku i bëri thirrje liderëve botërorë të largohen nga rreziku i shfarosjes së mundshme të specieve njerëzore, duke...

Askush se dinte, Eni Çobani rrëfen lidhjen që ka me dy këngëtaret motra!

Juristja e njohur e ndermjetesimeve publike Eni Çobani ka publikuar në rrjetet sociale një foto në të cilën shfaqet së bashku me dy këngëtaret...

Ekzekutohet me armë zjarri shqiptari, tjetri në luftë me vdekjen

Një shqiptar është vrarë dhe një tjetër është plagosur me armë zjarri në Francë. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Merz-Tessy këtë të diel,...

ISIS kërcënon në shqip: Shtypni turmat me makinë

Ti ke kohë të mjaftueshme për t’u pajisur me makinë për t’i shtypur turmat e tyre, ose për të blerë një thikë për t’i...

Bosnje/ Arrestohen 13 persona nën dyshimin për krime kundër njerëzimit

“Me urdhër të Prokurorisë së Bosnjë e Hercegovinës (BeH), zyrtarët e Agjencisë Shtetërore për Hetim dhe Mbrojtje (SIPA), mëngjesin e sotëm në rajonin e...

Integrimi ekonomik i vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE

Nga Kasem Seferi Integrimi ekonomik është një koncept më i gjërë se integrimi tregtar, pasi ai rrok gjithashtu migracionin, rrjedhat e kapitalit në vend, infrastrukturën...

Art poetik… Nga Jorge Luis Borges

Përktheu Elona Caslli Të shikosh lumin që përmban kohën dhe ujin dhe të sjellësh ndërmend se koha është një lumë tjetër, ta dish se njerëzit humbasin si...

Shokon Enver Pertovci: “Dikur në Beograd jetohej bukur, sot Kosova është një diktaturë”

Aktori kosovar Enver Petrovci në një intervistë të dhënë për gazetën serbe “Kurir”, ka habitur jo pak në lidhje me atë se  çfarë ka...

Rama e Basha insieme a Bruxelles, però con delle agende diverse!

Premier Edi Rama e il leader del partito democratico, Lulzim Basha, sono partiti per il Belgio nella stessa giornata, per svolgere entrambi delle visite...

I negoziati tra Grecia e Tirana: per il ministro greco degli Esteri, Kotzias si...

In una sua intervista al giornale "Ethnos", il capo della diplomazia greca, Nikos Kotzias ha fatto un lungo prospetto della politica estera greca, mentre ha...