Home 2017 December 5

Daily Archives: 5 December, 2017

Marianne piange i suoi figli

Diana Skrapari Questo Venerdì sera, Le campane suonavano, Portando con sé, Sogni infranti. Parigi è caduto nel buio, La follia umana ha colpito, Dio è amore, Perché l'odio, Il suo seme ha seminato...

Marianne pleure ses enfants

Diana Skrapari Cette nuit de vendredi, Les cloches ont sonné, Emportant avec elles, Des rêves brisés. Paris s’est assombri, La folie humaine a frappé, Dieu est amour, Pourquoi la haine, Sa graine a...

Marianne cries for her children

Diana Skrapari That Friday night, The bells rang, Taking with them, Broken dreams. Paris was darkened, The human folly struck, God is love, Why hate, Its seed sowed?! ... Marianne cries for her children, With...

Kontribut statistikor … Nga Wislawa Szymborska

Përktheu  Elona Caslli   Në njëqind veta ata që dinë më shumë se të tjerët 52   të pasigurt në çdo hap që hedhin e gjithë pjesa tjetër   të gatshëm për të...

Marianne qan për fëmijët e saj

  Versioni anglez Versioni italian Versioni francez (Marianne simbolizon Republikën Franceze. Kjo poemë i është dedikuar viktimave të sulmeve terroriste në Paris, të 13 nëntorit 2015 dhe të...

“Sa para ka marrë Juncker dhe Mogherini?”

Gazetari Dritan Kaba ka reaguar ashpër pas deklaratës së Presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker gjatë takimit me Kryeministrin Rama në Bruksel. "Sa per te qesh...

Denis Dyrnjaja “perplaset” me Rita Petron: Neveris çdo predikim inçesti!

Ky shkrim vjen si reagim ndaj  poezise se Rita Petros, LEGJENDA E MOTRËS DHE E VËLLAIT! te cilen Perqasje.com e botoi e para dhe po...

Lubonja: Shqipëria çdo ditë e më tepër po hahet nga peshkaqenët e mëdhenj

Analisti Fatos Lubonja të martën pasdite në ‘News 24’, e ka cilësuar ‘Rilindjen Urbane’ një investim kozmetik për vendin dhe jo një ndërhyrje efikase...

Mjekët e Urgjencës, Basha: Rama tu plotësojë kushtet e punës

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nga Brukseli ka reaguar të martën në lidhje me peticionin e dorëheqjes së mjekëve të Shërbimit të Urgjencës...

Bledian Koka: What the fuck, Jean Clod Junker, Federica Mogherinit e Antonio Tajanit?!

Deklaratat e sotme te Jean Clod Junker, Federica Mogherinit e Antonio Tajanit qe folen me superlativa per arritjet imagjinare te Shqiperise nen udheheqjen e...