Home KRYESORE Kina gati për ”luftë”, mobilizim ushtarak për shkak të rrezikut…

Kina gati për ”luftë”, mobilizim ushtarak për shkak të rrezikut…

Kina duhet të jetë gati për luftën e pashmangshme në mes së Koresë Veriore dhe SHBA-së që sipas tij mund të shpërthej “në çdo kohë”, paralajmëron një këshilltarë ushtarakë. Shi Yinhong, një ekspert në marrëdhëniet ndërkombëtare, ka thënë se Kina nga një aleat i rëndësishëm i Koresë së Veriut, po humbet kontrollin e situatës në gadishullin Korean.

“Kushtet për gadishullin tani përbëjnë rrezikun më të madh të një lufte në dekada”, ka thënë Yinhong, i cili këshillon qeverinë e Kinës. Presidenti i SHBA, Donald Trump, në mënyrë të përsëritur i ka bërë thirrje Kinës që të ushtrojë presion mbi Korenë e Veriut për të frenuar programet e saj të raketave dhe bërthamore. Në mes të këtij sfondi, Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un kanë shkëmbyer kërcënime të ashpra ndaj veprimeve ushtarake dhe sulmeve raketore.

Udhëheqësi komunist tronditi Trump muajin e kaluar duke testuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) që mendohet të jetë e aftë për të arritur në SHBA. Në një analizë të matur të Yinhong tha se është tepër vonë për Kinën që të ndalojë shpërthimin e luftës. “Koreja e Veriut është një bombë me kohë. Ne vetëm mund ta vonojmë shpërthimin, duke shpresuar që duke vonuar atë, do të vijë një kohë për të hequr detonatorin “, tha Shi, duke folur në një konferencë rreth problemeve.

Wang Hongguang, një ish-komandant ushtarak kinez, tha se Kina duhet të përgatisë trupa pasi lufta mund të shpërthente në “çdo kohë” midis marsit të vitit të ardhshëm. “Kjo është një periudhë shumë e rrezikshme”, tha Wang. “Kina verilindore duhet të mobilizojë mbrojtje për luftë.”

Ekspertët kanë frikë se Koreja e Veriut mund të rrezikojë duke shkaktuar sot Luftën e Tretë Botërore duke shpërthyer një bombë bërthamore për të shënuar vdekjen e babait të tij Kim Jong-il./360grade.al

Share: