Home 2017 December

Monthly Archives: December 2017

Qeveria greke, merr vendimin befasues

Qeveria e Aleksis Tsipras ka vendosur t’i japë çdo të riu të papunë në Greqi plot 400 euro me rastin e festave të fundvitit,...

Rrëfehet Rudina Magjistari: Pse nuk kam bërë kurrë dasmë!

Edhe pse është një nga prezantueset më të njohura në vend, për jetën personale të Rudinës publiku di shumë pak. Ndërsa së fundmi Rudina...

I ftohti ekstrem, shkencëtarët bëjnë parashikime të frikshme

Në pak më shumë se një dekadë bota mund të zhytet në te ftohtin ekstrem, apo ne nje “epoke akulli”, paralajmerojne shkencetaret. Temperaturat do...

Shifrat e “google”, ja për çfarë kërkohet me emrin “Albania” në internet

Sipas një vëzhgimi, gjatë vitit 2017, fjala “Albania” është kërkuar jo pak herë dhe kulminacionet e saj i ka pasur në datat 19 mars,...

Viti 2018 do jetë viti i…?! Nga Dritan Shano

Viti 2018 do jetë viti i Skënderbeut! Në 17 Janar 2018, Gjergj Kastrioti - për qeverinë Skënderbeu – bën 550 vjet që ka vdekur. Tërë...

“Më vdiq vajza”, biznesmenit i zhvatin 12 milionë lekë. Zbardhen bisedat telefonike

Një biznesmen nga Durrësi ka rënë pre e një mashtruesi, i cili ka mundur t’i zhvatë plot 12 milionë lekë të vjetra. Historia nis...

Një fshat turk shpiku gjuhën e vet sekrete. Nuk e “flet” askush tjetër.

Shpikja e një gjuhe që nuk mund ta kuptojnë të huajt duhet të jetë interesante, sidomos kur gjuha nuk përfshin fjalë të folura, por...

NYT: Demarkacioni, pikënisje e një “konflikti” të ri në Ballkan

Bashkimi Europian pret që zgjidhja e mosmarrëveshjeve kufitare në Ballkan të jetë një model i paqes, por duket se gjithçka po shkon drejt shkatërrimit,...

Turqia arrin marrëveshjen e papritur me Rusinë, shqetësohet “perëndimi”

Rusia dhe Turqia kanë nënshkruar një marrëveshje sipas të cilës Rusia do ta furnizojë Turqinë me sistemin e raketave tokë-ajër S-400, thuhet në disa...

Ngrin një nga ujëvarat më të mëdha në botë!

Pjesë të ujëvarës së Niagarës kanë ngrirë, duke i dhënë asaj një pamje si në përralla. Disa foto të mrekullueshme tregojnë se si Niagara ka...