Home KRYESORE Tritan Shehu: Përgatituni se ditë të vështira po vijnë ne spitale

Tritan Shehu: Përgatituni se ditë të vështira po vijnë ne spitale

Përmes një statusi në Facebook, deputeti i PD, Tritan Shehu ka komentuar programin e shëndetësisë duke e quajtur program absurd. Duke iu referuar premtimit të qeverisë Rama në vitin 2013 për ‘shëndetësi falas’, deputeti i PD shprehet me ironi se çuditë e qeverisë për shëndetësisë nuk kanë të sosur. Shehu thotë se ajo që lexohet qartë është se në Shqipëri do të ngelin vetëm 11 spitale në rrethe dhe të tjerat do të kthehen në ‘qendra shëndetësore e urgjence’.

Statusi i plotë Tritan Shehut:

“CUDITE” E QEVERISE PER SHENDETESINE NUK KANE TE MBARUAR!!!

Ministria Manasterliu prezantoi strategjinë e re te sistemit “shëndetësor”, përsëri sikur “Bota” te krijohej sot-asnje fjale për “Shëndetësinë Falas” e fundin e saj tragjik.

Ishte një program absurd edhe ky i sotmi, me regresiv se edhe klishete e dikurshme komuniste per sistemin shëndetësor.

Një program ky ku lexohet varferia e thelle e sistemit, numri i mjekeve si specie ne zhdukje, mungesa e sherbimeve etj- pa asnje strategji reale zgjidhjeje.

Ajo qe lexohet qarte eshte se ne Shqiperi do te ngelin vetem 11 spitale ne rrethe, te tjerat do te kthehen ne “qendra shendetesore e urgjence”!!!

Spitale te rendesishme si i Permetit, Tepelenes, Lushnjes, Pogradecit, Sarandes etj, nuk do te funksionojne me si te tille!

“Zgjidhja” do te jete mbyllja e spitaleve, ulja drastike e shtreterve, koncentrimi asfiksues i sherbimit qe mbetet ne pak qendra, duke e larguar ate nga qytetaret!

Jo vetem qe nuk do kete me decentralizim e “spital ndermarje”, por do te vendoset “rregjimi i i vjeter i patronazhit” mbi ato, si nje reminishence e dikurshme kjo.

Perballimin e kolapsit te numrit te mjekeve e mungesave, do ta realizoje ky patronazh, duke cuar mjeket nga qendra ne periferi sikur te ishte “stazhi” komunist.

Ne fakt kjo vecse do te shkaterroje me tej edhe qendren, pra spitalet e Tiranes.

KUJDESI PARESOR DO TE VAZHDOJE KREJTESISHT I CENTRALIZUAR DHE LARG FIZIONOMISE, QE DUHET TE KETE TASHME.

Zj. Ministre vetem per dicka siguroi: “Te fameshmet koncesione gryrese e shkaterruese te sistemit shendetesor do te lulezojne” me tej”!!!

SHQIPTARE TE DASHUR, PREGATITUNI PER DITE SHUME ME TE VESHTIRA QE JU PRESIN!

Share: