Home 2018 January 4

Daily Archives: 4 January, 2018

E fundit, Tërmet 4.1 Richter në Greqi

Një lëkundje sizmike e 4.1 Richter u regjistrua pak pas mesnatës në Kefaloni. Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, tërmeti ishte 22 kilometra në perëndim të Argostolit dhe...

Albania, la spazzatura è un problema per i Paesi vicini – e per le...

I rifiuti portati a riva dai fiumi in Albania sono finiti a Dubrovnik, in Croazia, centinaia di km più a nord. Gli ambientalisti non...

KLP esce dall’impasse, le proposte della società civile inviate al Parlamento

Oggi la Commissione della società civile ha inviato al Parlamento quattro candidati provenienti dalla società civile per ricoprire il posto loro assegnato all’interno del...

A ekziston “butoni” bërthamor? Zeri i Amerikes!

Duke iu përgjigjur kreut të Koresë së Veriut Kim Jong Un, Presidenti i SHBA, Donald Trump shkruante të martën mbrëma në Twitter se butoni...

Pse burrat janë “më pak të ndjeshëm” se gratë?

Nuk përjashtohet, që edhe gratë mund të jenë violente dhe të kryejnë krime. Ato, ashtu si burrat, mund të kenë kontributin e tyre në...

Gjermania vendi më i preferuar për rininë e Shqipërisë

Gjermania vendi më i preferuar për rininë e Shqipërisë të diplomuar në mjekësi. Ambasada gjermane në Tiranë ka dhënë gjatë vitit 2017 viza pune...

E fundit/ Arratisen 2 shqiptarë nga një burg në Greqi

Policia greke ka njoftuar për arratisjen e tre personave nga burgu i Atikës në Greqi. Këta tre persona dy prej të cilëve ishin shqiptarë,...

Orë luksoze dhe rroba të shtrenjta? Tani policia do t’i sekuestrojë!

Oficerët e policisë në Roterdam do të fillojnë të sekuestrojnë xhaketa të shtrenjta dhe orë luksoze nga kriminelët e mundshëm, nëse nuk është e...

A ishte “fetar” Skënderbeu? Kur filloi islamizimi i Shqipërisë?

Autori i librit “Skënderbeu, kryqtari i fundit”, Virgjil Kule tha në emisionin ” Arena” të Dritan Hilës se Skënderbeu nuk kishte një besim fetar, duke...

Si i kujtoj Tanin e Topit, Sami Gjergjin e disa prej pionierëve të sipërmarrjes...

Nga Kasem Seferi Në fillimvitet e brishtë të tranzicionit shqiptar 1991 – të e deri në fillimvitet 2000 – jë kam njohur nga afër disa...