Home 2018 January 23

Daily Archives: 23 January, 2018

Donal Lu tha: politikanët të mos fajësojnë te huajt, por te ndertojne dialog politik,...

Në Shqipëri, ka patur kritika kohët e fundit ndaj Ambasadës amerikane për mbajtjen e qëndrimeve të dyfishta lidhur me reformën e drejtësisë. Në përgjigje të...

L’Università della Nostra Signora non dà Buon Consiglio sul richiamo al Dialogo inter-religioso al...

Una straordinaria occasione, nel senso però che la si è persa. Di Artur Nura e Alessandro Zorgniotti La cerimonia, presso l'Università italiana a Tirana della Nostra...

Studimi: 75% e meshkujve kanë “frikë” nga këto lloj femrash

Detajet e vogla bëjnë diferencën… Në Francë, 15% e femrave eksperimentojnë me të paktën një tattoo. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shifrat shkojnë në...

Kush thotë që në Shqipëri s’janë kapur peshq të mëdhenj, ia fut pordhës kot!

Nga Altin Bamllari Kush thotë që në Shqipëri s’janë kapur peshq të mëdhenj, ia fut pordhës kot. Dy kryeministra madje, Fatos Nano dhe Vilson Ahmeti....

Exit.al: Le scarpe Made in Albania pagano dazio!

Che i sistemi doganali siano in tutto il mondo un po’ bizzarri si sapeva, che la loro logica non sia sempre facile da capire,...

Gjyqi i Shullazit, i pandehuri i kanoset Prokurores: E di mirë ti pse jam...

Është zhvilluar sot seanca gjyqësore për Emiljano Shullazin i cili nuk ka qenë vetë i pranishëm. Mes debateve të ashpra prokuroria ka paraqitur provat shkresore...

Kosovo: Albin Kurti eletto Presidente di Vetevendosja

Albin Kurti è stato eletto Presidente del partito Vetevendosja con il 99% dei voti. Kurti torna a capo del partito dopo tre anni trascorsi...

…për shqipen që “vrasim” çdo ditë! Nga Endrit Hoxhaj

Gjuha shqipe po “harrohet” dhe deformohet çdo ditë, sidomos këtë fakt po e avancon brezi i 30-vjeçarëve, përmes rrjeteve sociale, ku ata kalojnë kohën...

Verri: la Polizia attacca i manifestanti anti-inceneritore

Oggi gli abitanti del villaggio di Verri, nei pressi di Fier, sono stati colpiti dalla polizia locale mentre stavano protestando contro la realizzazione dell’inceneritore...

Për çfarë duhen librat vallë? … Nga Emil Cioran

Përktheu - Elona Caslli Për çfarë duhen librat vallë? Për të mësuar? Sigurisht, që jo. Për të mësuar, mjafton të shkosh në shkollë. Unë mendoj se...