Home KRYESORE Mirënjohje, doktorit, profesionistit dhe njeriut. Nga Mithat Havari

Mirënjohje, doktorit, profesionistit dhe njeriut. Nga Mithat Havari

Rreth dy muaj me pare mu ç’faq nje kolle e thate brutale dhe pa temperature .

Si i pa kulturuar qe jam ne aspektin shendetesor per kujdesin ndaj vehtes , e lash zvarre si i thone fjales .

U mjaftova me ndonje preparat qe me rekomandonin miqte , ose farmacistja , por gjendja ime nuk po ndryshonte .

Per te qene i sinqerte u shqetesova dhe bisedova me nje mjek te njohur , ai me rekomandoi te shkoja tek spitali privat Hygeja e te beja nje skopi aty drejtor eshte Solisi te cilin e njoh dhe eshte pozitiv si person .

Nuk zbatova rekomandimin e mikut tim , por shkova tek spitali shteteror infektivi , aty njoh Dr.Pellumb Piperon qe eshte dhe shef i asaj klinike .

U futa ne ambientet e spitalit te njohur per mua qe kur ishte gjalle i ndjeri dr.Kristo Pano me te cilin kisha nje miqesi te sinqerte .

Me beri pershtypje pasteria apsolute e koridoreve te spitalit , rregulli tek punonjeset ne hyrje , qytetaret qe ishin ulur ne ndenjeset komode e prisnin .

Mbreteronte nje qetesi e admirueshme , nuk e di cili eshte ndryshimi me spitalet ne Europe , ndoshta godina nga jashte , qe eshte e arqitektures socialiste .

Pyeta punonjesen per dr.Piperon ajo me sqaroi me miresjellje se ai ndodhej jasht vendit .

Sakaq afrohet nje mjek dhe perzemersisht me pyeti perse kisha ardhur ?!.
.
Ndersa po e sqaroja drejt nesh po vinte nje mjek tjeter ne moshe e me syze .
Mjeku qe ishte me mua dhe qe nuk e pyeta per emrin se me erdhi turp , filloi ti fliste doktorrit te sapo ardhur , veshur nje bluze te bardhe qe i ndriste , me konsiderate te larte per personin tim , aq sa une duhet te jem skuqur .

Profesor Kalo , e njihni ky eshte …. pa fund “heroizmat” e mia …
Dr.Kalo buzqeshi pak dhe u pergjigj po e njoh , e kuptova personalitetin , ndaj per ta nxjerre nga sikleti dhe per te ndryshuar situaten thash : e njoh une profesorin e nderuar , s’ka nevoje te me njohi ai mua .

U takuam miqesisht e me mori ne dhomen e tij te vogel me nje tavoline e nje ndejtese per pacientin e radhes .

Pasi me pyeti me zerin e tij te bute e profesional , mori stetoskopin e me vizitoi .
Pasi mbaroi me tha : dalloj pak ftohje , por do besh nje grafi ketu tek ne , e pastaj do vendos .

Per pak minuta bera grafine tek nje mjek po aq profesinost e me sjellje model .
Per pak minuta specialisti me dha grafin ne dore duke me qetesuar se kisha pak ftohje , por do me kalonte , kjo me lumturoi nga e keqja qe une mendoja .

Me grafin ne dore u gjenda tek dr.Kalo .Ai e pa me kujdes ate dhe sakaq filloi te shkruante receten me nje shkrim kaligrafi te paster e te lexueshem dhe nga me pak i lexuari .

Pasi mbaroi se shkruari , me sqaroi per ç’do medikament sesi do ta merrja ne ore e vakt .
Degjo , per shtate dite do ndryshoi gjendja , do i marresh ilaçet korrekt e do ruhesh nga ambjentet e ftohta .

S’po u besoja vesheve , aq shume isha tmerruar e shqetesuar nga ajo kolle e mallkuar , ndaj si nje i pa ditur e pyeta serish doktorrin , vertet do ndryshoj gjendja ?!.

Permes syzeve optike te qelqta pash sigurin e tij , po u pergjigj ashtu bute , do kurohesh .
A mund te me jepni nr e telefonit qe kur te sherohem tju telefonoj ju drejtova ?.

Ate çast ndrruam nr e telefonave , duke e falenderuar u largova nga dhoma e vogel e punes se tij .

Situata ime u permiresua brenda tre diteve , por une kisha vendosur ta telefonoja doktorr Kalon diten kur do merrja tableten e fundit .

Dita ishte sot , une telefonova dr.Kalo ?.Mu pergjigj me nje here , he si u bere pa pyetur kush isha , me njohu nga zeri .

I shpjegova per ndryshimin e shendetit tim dhe kjo fale profesionalizmit te tij .

E falenderova shume dr.Dritan Kalon duke i uruar shendet e jete!

Kjo ishte historia ime e thjeshte e njerezore ne raport me nje profesor doktorr te mjekesis Shqiptare , por dhe nje njeri i mrekullueshem ,ndaj ju lutem mos me paragjykoni.

Respekt e mirenjohje per profesorin tim dhe profesoret e tjere te shendetesis qe jane aq pak dhe nuk e di sa shoqeria e shteti Shqiptar jua di vleren !.

Share: