Home 2018 February 5

Daily Archives: 5 February, 2018

Rrëfim/ “Një ditë nga jeta e një punëtori, në galeritë e Bulqizës!

 Nga Edison Balla                                           ...

Caro connazionale ti scrivo! Di Sonila Alushi

Caro connazionale, tu che occupasti un piccolo spazio angusto all’interno di quella nave colma di gente da sembrare una montagna. Una montagna di gente e...

L’Albania nuova “Merica” degli Italiani? Quando il sogno non sempre è realtà

L'errore di molti nuovi emigranti dall'ex Belpaese è pensare che si possa riuscire ricchi solo di buoni propositi e idee! Di Artur Nura e Alessandro...

Pasqyrat e mungesës … Nga Faraj Bayrakdar

Përktheu Elona Caslli   Përmbaje kaltërsinë qiell. Përmbaji shkëmbinjtë tokë. Përmbaji fyejt erë. Përmbajini të dhënat drejtime. Përmbajini elegjitë minare. Përmbajini krahët zogj. Përmbajini vashat burime. Dhe ti, Nënë përmbaji hijet dhe lutjet Kush dashuron këndon. Dhe  çdo këngë ka lirinë brenda saj.  

Realizohen zgjedhje ne Kishen Katolike

Në mbledhjen e Konferencës së Ipeshkvijve të Kishës katolike në Shqipëri, u bënë emërime të reja në udhëheqjen e këtij organizmi kishtar. Kështu, Arqipeshkvi Metropolit...

Il Turco a Valona e la lezione storica e politica di Otranto

di Carlo Alberto Rossi, Exit.al Mentre, con un curioso ossimoro politico, il governo albanese proclama il 2018 l’anno di Skanderbeg, da noi noto come difensore...

Nesër Kryeministri i Malit të Zi viziton Kosovën

Sikurse është lajmëruar ditë më parë kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviç. ditën e nesërme do të vizitojëm Kosovën. Lajmi raportohet nga mediat kosovare...

Nuk do ta besoni! Sherr mes Encës dhe Rosela Gjylbegut: Ja çfarë ka ndodhur!

Pak ditë më parë, pyetur se me cilën këngëtare nuk do të bashkëpunonte kurrë, Rosela Gjylbegu u përgjigj: “Me Encën”. Kjo e fundit, jo...

Zbulimi më i fundit në mjekësi, celulari po shkatërron trupin

Celulari po ju shkatërron trupin. Sipas një raportimi në New York Times, të varurit nga telefonat e tyre po zhvillojnë një problem të ri...

Horoskopi javor, zbuloni çfarë ka rezervuar kjo javë

Sipas astrologut të njohur ndërkombtarisht Oscar Cainer, ky është parashikimi i shenjave të horoskopit për këtë javë. Sipas tij këto janë disa nga gjërat...