Home 2018 February 15

Daily Archives: 15 February, 2018

Buenos Aires … Nga Jorge Louis Borges

Përktheu Elona Caslli Dhe tani qyteti është një hartë me kaq shumë dështime dhe poshtërime. Nga kjo derë, kam soditur perëndimet e diellit. Përballë këtij mermeri kam pritur...

Deti është kombëtar apo politik? Nga Dritan Shano

Në kohët e sotme kur burrështetëria është zëvendësuar nga përfitimi politik me çdo kusht - të cilin hajvanët për t'u justifikuar e thërresin "realpolitikë",...

Ku ishit kur u shkatërrua Kinostudio Shqipëria e re

Këto ditë aktorët apo komuniteti artistëve janë në debate dhe protestw nw lidhje me shëmbjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Godina e Teatrit Kombëtar është...

Filmi, diktatura dhe përfytyrimi ynë në botë

Këto ditë, besoj se pothuajse pjesa më e madhe e qytetarëve shqiptarë kanë parë, me dhimbje, një “dialog” ndërmjet një qendre të kulturës/qendresës historike...

Komisioni Hetimor për Tahirin, të hënën mblidhet Konferenca e Kryetarëve

Me 11 anëtarë do të ngrihet Komisioni Hetimor i kërkuar nga Partia Demokratike me qëllim kontrollin e ligjshmërisë së veprimeve dhe mosveprimeve të pushtetit...

SHBA, të shtëna me armë në gjimnaz, 20 të plagosur

Sherifi i Broward County në Florida të SHBA-ve ka raportuar për të shtëna në një gjimnaz në Parkland. Sipas medies të lidhur me CNN,...

Rama: Do ndërtojmë një Teatër të ri Kombëtar

Edi Rama ka ndërhyrë me një mesazh në emisionin “Opinion”, i cili i është kushtuar sot zhvillimeve për Teatrin Kombëtar. Kryeministri ka thënë se planifikon...

Horoskopi ditor, e enjte 15 shkurt 2018

Dashi Një ditë fantastike ju pret, për tu gëzuar më së shumti në të gjitha frontet. Dashuria dhe pasioni do të luajë një rol kryesor...