Home KRYESORE Vasili: Neroni dogji Romën, Rama djeg Teatrin Kombëtar…

Vasili: Neroni dogji Romën, Rama djeg Teatrin Kombëtar…

0

Nga Petrit Vasili

Neroni dogji Romën, kryeministri djeg Teatrin Kombëtar.

Neroni besonte se ishte poet dhe dramtaturg, luante lirën me mire se te gjithe, e dinte veten per piktor dhe skulptor. Kjo mendje e çakerdisur dogji Romen dhe mbeti ne memorjen e gjithe botes si gjakatari me i madh i artit dhe qyteterimit mbi dhe.

Kryeministri yne e di veten piktor,skulptor,shkrimtar etj etj njelloj si Neroni, ndaj edhe do qe te djege Teatrin Kombetar.

Misioni i ndaljes se kesaj menxyre dhe te ketij Kryeministri- Neron, eshte i shenjte dhe artistet qe po mbrojne Romen e tyre,Teatrin Kombetar, jane misionare.

Share: