Home 2018 May 6

Daily Archives: 6 May, 2018

Fragment nga Romani “Ngjyrat e dashurisë”, me temë erotike, vetëm për lexues të moshës...

Nga  Lis Bukuroca Kreu i parë Ashtu si në kllapi dëgjova një trokitje në derë, e cila mund të vlerësohej edhe si bukur nervoze. Pak më...

Njerëzit…. Nga Evgenij Aleksandrovic Evtusenko

Përktheu: Elona Caslli Të gjithë njerëzit në botë janë interesantë. Fatet e tyre janë si historitë e planeteve. Çdo fat është i ndryshëm dhe një planet nuk i...

Armiq edhe pas vdekjes; McCain i sëmurë: Trump të mos jetë në funeral

Armiq të betuar edhe pas vdekjes: burime nga rrethi i brendshëm i John McCain rrëfejnë për mediat amerikane se senatori i sëmurë rëndë po...

Armiqtë e Greqisë, Shqipëria e dyta

Opinioni publik grek shfaqet intensivisht i trazuar dhe me mëdyshje për sa i përket zhvillimeve të fundit në lidhje me Turqinë, të cilën e...

Bulervardit te Ri te Tiranes, Reagon PD: Qesharake kur shikoje ceremoninë mbi trasenë që...

Nga Eno Bozdo, PD Sot u inagurua për të njëqindën herë Bulevardi i Ri i Tiranës. U inagurua po nga e njëjta dyshe “Rama-Veliaj”. Qesharake...

Rama rikonfirmon Veliajn ne gare për mandatin të dytë si kryebashkiak

Kryeministri Edi Rama ka rikonfirmuar rikandidimin e kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj edhe për një mandat të dytë. Të paktën këtë ka...

‘Tahiri dhe Habilajt’/ Berisha: Dy të penduar në Itali zbulojnë emrat e dy ministrave

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë publik ditën e sotme një mesazh të ardhur në adresë të tij ku sipas mesazhit, në Itali janë dy...

Dorëheqja e Tahirit, flet Zagani: Nuk besoj te drejtësia, por jam i gatshëm të...

Ish-oficeri i policisë Dritan Zagani, i cili jeton në Zvicër si azilant politik, ka komentuar situatën e fundit politike në Shqipëri, ku ish-ministri i...

Finalmente danno conto in Italia, Avvenire.it: L’influenza turca si espande sui Balcani. Una sfida...

Di Marta Ottaviani L'espansione di Ankara: piani su economia, cultura, religione. Bruxelles in difesa. I Balcani sono la nuova frontiera dell’Unione Europea, un territorio che è sempre...

Mediat italiane: Ndikimi turk, sfida e vërtetë e BE-së në Ballkan

Nga Marta Ottaviani, Avvenire.it Ballkani është kufiri i ri i Bashkimit Evropian, një territor që ka qenë gjithmonë një vend takimi dhe përplasjesh mes Lindjes dhe...