Home 2018 May 10

Daily Archives: 10 May, 2018

Zyrtarisht e pasur: Renditet përkrah më të pasurve

Ed Sheeran, Rita Ora dhe Calvin Harris janë bërë pjesë e listës së të pasurve të Sunday Times. Rita Ora i është bashkuar listës së...

Rrëfimi tronditës, Mbarova ‘Juridikun’: Punoja në ‘Call Center’, tani shkoj me meshkuj për …

Viktimat e trafikimit i gjen kudo në vendin tonë. Madje, shpesh janë këto viktima të cilat bien në prangat e policisë, në shumë raste...

Itali, 24 orë kohë për formimin e qeverisë…

Presidenti italian Sergio Mattarella ka bërë një hap pas, duke u dhënë sërish kohë udhëheqësve të “Lega Nord” dhe “Lëvizjes 5 yjet” për të...

Rama: Ja çfarë na lidh me Turqinë

Nga Asambleja e Përgjithshme e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Shqiptaro-Turke, kryeministri Edi Rama pohoi se marrëdhënies me dy vendeve kanë qenë gjithmonë të...

Nikollë Lesi: Goditja e Xhafës, një lojë e përsosur Rama-Basha?

Prej dy ditësh PD-ja sulmon me të gjitha bateritë kundër ministrit Fatmir Xhafaj. Ditën që ish-ministri i brendshëm Sajmir Tahiri dorëzoi mandatin e deputetit...

Euro në nivelin e 126 lekëve/ Banka e Shqipërisë: Goditje kalimtare

Euro vijon të mbetet në nivelin e 126 Lekëve, por ditën e enjte ajo ka njohur një rritje të lehtë me 0.03 lekë. Monedha europiane...

‘Arta Marku po punëson shoqet, drejtuesja e re e Krimeve të Rënda e paaftë!’

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, të enjten, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me shkarkimin nga detyra të Prokurorit të Krimeve të...

Qeset do hiqen nga përdorimi, në treg me trasta, ndryshe gjobë

Ditën e mërkurë, Qeveria miratoi një vendim për importimin, përdorimin dhe tregtimin e qeseve plastike, që parashikon eliminimin përfundimtar të tyre. Por ministria e...

Shqiptarët po pakësohen; Sociologët: Shkak emigracioni dhe rënia e lindjeve

Plakja dhe zvogëlimi i popullsisë shqiptare është fakt, por tashmë është OKB që jep alarmin se vendi ynë deri në 2100 mund të pësojë...

Zemra është kryeqyteti i mendjes … Nga Emily Dicknison

Përktheu: Elona Caslli Zemra është kryeqyteti i mendjes. Mendja është një shtet i vetëm. Zemra dhe mendja bashkë bëjnë një kontinent të vetëm. Vetëm një popullsi ka. Mjafton, aq e...