Home KRYESORE Zheji, Rames: U bëre qesharak o kryeministër…!

Zheji, Rames: U bëre qesharak o kryeministër…!

2
0
SHARE

Nga Artur ZHEJI

E mori në Qershorin e kaluar Rama, ashtu edhe si e kërkoi dhe, edhe me ndihmën e Bashës, krejt ??Tepsinë? e pushtetit për vete.
Kushedi sa herë e ka përqafuar netëve të pagjumsisë, ??Tepsinë? vezulluese të të gjitha pushteteve.

Tashmë pa nevojën e takimeve hipokrite dhe kompromiseve apo gërr vërreve, me Ilir Metën, apo me aleatë të tjerë.

Mirpo shpejt Tepsia, po shndërrohet si Kusia e Paçes, që vlon në ujë me kripë, koka ministrash dhe është trashur me yndyrën e dhjamërave, të syve, buzëve, mollëzave, llapës, hundëve apo veshëve të shkërmoqur, për të krijuar Paçen e pushtetit, Rama 2.

Sa mirë që është vetëm tani, është padyshim kjo analiza më e fundit, sepse ska më ku të hedhë pështymë apo gëlbazë, të hapë fjalë apo të mbllaçisë thashetheme.

Tani kryeministri është bërë si rojtari i një thertoreje, që e rruan atë nga lukunia e qenve, të cilët era e athët e gjakut i çmend krejt.

Mundohet kryeministri, ky ?oban qensh të harbuar, që të largojë lukuninë nga sulmi përfundimtar mbi grumbullin e mishit të porsatherrur.

Ndërkohë, si kryeguzhinier i Paçerisë ?? ??Qeverria që duam?, mundohet të gënjejë klientelën që vjen vërdallë, se në kusi po vlojnë koka viçash dhe jo koka ministrash.

?farë situate qesharake.

U bëre qesharak o kryeministër, re brenda në kusinë e oreksit tënd pakufi, si një mjeran i pangushëllueshëm.

Në errësirën e thellë të bindjes së rreme, të kësaj Bote të rreme, që thotë se ??malli dhe plaçka? të sjellin lumturinë.

Mjafton të shkëlqesh, sipas asaj që të thotë pasqyra jote gënjeshtare e Njerkës së Borëbardhës, dhe rri mes qorrave dhe kretinëve që ke grumbulluar rreth vetes pa hesap, o derëziu kryeministër?

Tmerr, një Km ?? Paçebërës, nuk ka ??Brioni? apo ??Jordan?, që të zbukuron përparësen yndyrëmadhe të Paçexhiut, që gatuan në Kusi, kokat e ministrave të vet, në të vërtetë më të mirët që ka pasë si ministra?

Nuk dua të jem aty rrotull, kur turma e tërbuar e qenve do të turren herët a vonë e të sulmojnë të hanë të zotin?
Sinqerisht vlla!

360grade.al

Share: