Home KRYESORE “Sputnik” nxjerr letrën e Vuçiç për serbët e Veriut dhe paralajmëron trazira

“Sputnik” nxjerr letrën e Vuçiç për serbët e Veriut dhe paralajmëron trazira

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç njoftoi sot se Serbia do të marrë masa të tilla, që jane kunderpergjigje për shkak të faktit se Prishtina nuk respekton Marrëveshjen e Brukselit, shkruan media ruse “Sputnik”.

“Ju do ta shihni se çfarë,” tha ai, duke mos e specifikuar se çfarë lloj reagimi ishte menduar.

1116781354 (1)

“Pse Beogradi firmos çdo gjë në Marrëveshjen e Brukselit kur Prishtina nuk do të bëjë asgjë”, me këtë pyetje të Tanjug, presidenti u përgjigj se kjo ishte “një çështje serioze për ne” dhe se ishe folur për këtë në një sesion të Këshillit të Sigurisë Kombëtare te mbledhur kete te shtune.

Sakaq, media ruse “Sputnik” ka publikuar edhe letren e hapur me te cilen Vucic i eshte drejtuar serbëve te Kosovës. Në këtë letër, Vuçiç u bën thirrje serbëve të Kosovës për të mos për të reaguar ndaj çfarëdo provokimi të mundshëm dhe thekson se Serbia është e gatshme për të përmbushur detyrimet dhe për të mbrojtur jetën dhe paqen e tyre. Gjithashtu Vuçiç u premton serbëve të Kosovës si maksimum Zajednicën dhe asgjë tjetër, por i kërkon që të mos përkrahin qarqe që kërkojnë të ndezin zjarrin në rajon.

Por siç paralajmërojnë shërbimet sekrete britanike dhe gjermane, priten trazira të mëdha në veri të Kosovës për të krijuar një klimë që t’u imponohet bisedimeve në Bruksel.

Teksti i plotë i letrës:

“Qytetarë të respektuar të Kosovës dhe Metohisë,

Të dashur serbë,

Sot është afati i dhënë nga Bashkimi Evropian për institucionet e përkohshme të vetëqeverisjes në Prishtinë për të përfunduar miratimin e Statutit të Bashkësisë së Komunave Serbe (KPK), në bazë të Marrëveshjes së Brukselit.

Para skadimit të afatit të fundit për detyrimet Prishtinës për krijimin e komunitetit të komunave serbe të gjitha ç’ka unë kam paralajmëruar po ndodhin.

Të dashur serbët, ju lutem mos ndërmerrni asgjë në këtë drejtim që individët në mesin e shqiptarëve, ose në një pjesë të bashkësisë ndërkombëtare, do të përdorin si një justifikim për të marrë ndonjë veprim kundër jush.

Kjo është arsyeja pse, këto ditë në krahinën tonë jugore po ndodhin kërcënime të përditshme duke përhapur thashethemet në mënyrë të organizuar, që të sjellin trazira dhe frikë në mesin e popullit serb në Kosovë dhe Metohi.

Arsyeja është e qartë të krijojnë panik, me qëllim për të mbjellur mosbesim në institucionet shtetërore të Serbisë, duke krijuar një përçarje mes përfaqësuesve politikë të serbëve në Kosovë dhe dobësimin e përgjithshëm të pozitës sonë gjatë një faze të ndjeshme të negociatave.

Të dashur qytetarë, për këtë arsye, paqja është interesi ynë më i madh. Sfidat përpara nesh kërkojnë që ne të qëndrojmë mbi mosmarrëveshjet, manipulimet dhe fushatat në shënjestër të dezinformimit. Prandaj, unë ju bëjë thirrje të mos bieni bre e provokimeve dhe të mbështesni çdo nismë paqeje.

Është në interesin tuaj, vetëm metodat politike.

Derisa jam në krye të saj, Serbia nuk do të lejojë dhunë të organizuar kundër serbëve dhe vendeve të tyre të shenjta, as persekutimit të tyre. Nuk do të ketë “Stuhi” të reja në Kosovë dhe Metohi. Paqe për Serbinë dhe popullin serb është vlera më e lartë, e cila përveç çdo gjë tjetër ne jemi duke u përpjekur për të mbrojtur, edhe përmes bisedimeve të vështira që ne jemi të pasur me përfaqësuesit politikë të shqiptarëve dhe të komunitetit ndërkombëtar.

Përveç nesh, të cilët janë të angazhuar sinqerisht për këtë, ruajtja e paqes në krahinën tonë jugore është edhe detyra kryesore e misionit të KFOR-it dhe NATO-s, prej të cilit unë veçanërisht pres dhe kërkoj të mbrojnë paqen e të parandalojnë parandaluar çdo përpjekje të mundshme.

Nuk do të lejojmë që shqiptarët të pushtojnë HEC-in e Ujmanit, stacionin e energjisë Vallaç, apo ndonjë objekt tjetër të infrastrukturës kyçe nga ku varet mbijetesa juaj.

Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë vetëm në mënyrë paqësore për një kompromis dhe një zgjidhje të përgjithshme të marrëdhënieve në Kosovë dhe Metohi, dhe ne nuk do të ndalemi deri sa të gjejmë zgjidhjen më të mirë.

Ju uroj juve dhe familjeve tuaja të gjitha të mirat.

Aleksandar Vuçiç,

Presidenti i Republikës së Serbisë “.


360grade.al

Share: