Home Authors Posts by Diana Skrapari

Diana Skrapari

66 POSTS 0 COMMENTS
PhD Diana Skrapari-The Famous French Writer Diana Skrapari was born on 27.12.1977 in Kucova, Albania. She has the Albanian and French citizenship. She left Albania when she was eighteen in 1996 when she was graduated by the High School “Mehmet Akif Ersoy Koleji”in Tirana, Albania in 1996. PhD Diana Skrapari is a law graduate at Universite Paris 2 Assas-Pantheon where she has received a Bachelor's degree in Law (LLB) and Master of Science in Business Law. She then attended the Universite Paris 3 Sorbonne Nouvelle where she was graduated with a Master's research degree in International Studies, Anglophone Studies focused on diplomacy, economics and political science of English-speaking countries. She also graduated from the Universite de Nantes where she received a Master of Laws (LLM) in International and European Human Rights Law. She then studied French language studies at Universite Jean-Monnet of St-Etienne (Her research Professor was Marine Totozani the sister of Igli Totozani, the former Ombudsman of Republic of Albania) where she received a Master's Research degree. In 2017, she received the PhD in Diplomacy and International Relations at the University of Tirana with the "Very Good" distinction on "The Role of France in the EU". She has very good knowledge in English, French, Italian, Spanish, Turkish, Portuguese, German and Esperanto languages. He has basic knowledge in Russian, Greek, Dutch, Yiddish and Azerbaijani. She has published 9 books in France at the Edilivre French Publishing House and 3 books in Germany at the Lambert Academic Publishing House. He has participated in many national and international conferences and has written many articles in the Albanian and foreign press. Her books can be found in the Bibliotheque Nationale de France, but also in online wellknown bookstores in the world like Amazon, Gibert Joseph, Fnac, Barnes and Noble with the name Diana Elise Skrapari. Website facebook author page https://www.facebook.com/Diana-Skrapari-389847027801573/

SHBA bllokon zgjidhjen e OKB-së për Jeruzalemin

Përgatiti Dr. Diana Skrapari Shtetet e Bashkuara vunë veton ndaj një rezolute të OKB-së që dënonte njohjen nga presidenti amerikan i Jerusalemit, si kryeqyteti i...

Diktaturat dhe nostalgjikët e tyre! Nga Diana Skrapari

Në shekullin e XX, Evropa ka qenë teatri i dy luftrave botërore  dhe  kontinenti    u  nda  ne  dy  blloqe  gjatë Luftës së Ftohtë Lindje-Perëndim....

Dhurata e Zotit! Nga Diana Skrapari

Zoti i fali një nëne dikur dhuratën më të bukur. Ti do të lindësh të birin e Perëndisë.Do të kesh nëntë muaj brenda teje,...

Terroristë të Isis të kapur në Rusi falë ndihmës së CIA-s...

Botuar në Le Parisien Përktheu Dr. Diana Skrapari Terroristët e dyshuar synonin katedralen Notre-Dame-de-Kazan dhe vende të tjera "shumë të frekuentuara" në Shën Petersburg. Presidenti rus...

Retour à Bethléem Nga Diana Skrapari

Il faut mourir pour renaître. Il faut voir l’obscurité de la nuit pour rencontrer l’aube. Il faut vivre, même survivre face aux méchancetés de...

Kthim në Betlehem! Nga Diana Skrapari

Versioni francez Duhet të vdesim për tu ringjallur. Duhet të takojmë errësirën e natës për të takuar agimin.Duhet të jetojmë, dhe ti mbijetojmë të këqijave...

Pse Edi Rama është bërë një kërcënim për BE-në?

Marrë nga European Interest Artikull i Theodoros Benakis Përktheu Dr. Diana Skrapari Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një konferencë të mbajtur nga think tank "Miqtë e...

Artisti i Madh i Jetës… Nga Diana Skrapari

Çfarëdo që bën e ndjen se historia jote është shkruar në Librin e Madh të Jetës. Ajo ka një Shkrimtar të Madh dhe ne...

Rënia e diktaturave dhe shembja e idhujve! Nga Diana Skrapari

Diktatorë ranë dhe shumë të tjerë do të bien. Askush s’mund të ndalë një popull të mbajtur nën zgjedhen e diktaturës me vite me...

Frank-Walter Steinmeier: Gjermania ende përballet me antisemitizmin

Deutsche Welle Përktheu Diana Skrapari Antisemitizmi ende po tregon "fytyrën e tij të keqe" në Gjermani, tha Presidenti Frank-Walter Steinmeier. Duke folur në ambasadën izraelite, ai...