Home Authors Posts by Diana Skrapari

Diana Skrapari

66 POSTS 0 COMMENTS
PhD Diana Skrapari-The Famous French Writer Diana Skrapari was born on 27.12.1977 in Kucova, Albania. She has the Albanian and French citizenship. She left Albania when she was eighteen in 1996 when she was graduated by the High School “Mehmet Akif Ersoy Koleji”in Tirana, Albania in 1996. PhD Diana Skrapari is a law graduate at Universite Paris 2 Assas-Pantheon where she has received a Bachelor's degree in Law (LLB) and Master of Science in Business Law. She then attended the Universite Paris 3 Sorbonne Nouvelle where she was graduated with a Master's research degree in International Studies, Anglophone Studies focused on diplomacy, economics and political science of English-speaking countries. She also graduated from the Universite de Nantes where she received a Master of Laws (LLM) in International and European Human Rights Law. She then studied French language studies at Universite Jean-Monnet of St-Etienne (Her research Professor was Marine Totozani the sister of Igli Totozani, the former Ombudsman of Republic of Albania) where she received a Master's Research degree. In 2017, she received the PhD in Diplomacy and International Relations at the University of Tirana with the "Very Good" distinction on "The Role of France in the EU". She has very good knowledge in English, French, Italian, Spanish, Turkish, Portuguese, German and Esperanto languages. He has basic knowledge in Russian, Greek, Dutch, Yiddish and Azerbaijani. She has published 9 books in France at the Edilivre French Publishing House and 3 books in Germany at the Lambert Academic Publishing House. He has participated in many national and international conferences and has written many articles in the Albanian and foreign press. Her books can be found in the Bibliotheque Nationale de France, but also in online wellknown bookstores in the world like Amazon, Gibert Joseph, Fnac, Barnes and Noble with the name Diana Elise Skrapari. Website facebook author page https://www.facebook.com/Diana-Skrapari-389847027801573/

Pse Shqipëria, ku Collomb (Ministër i brendshëm francez) shkon të premten,...

Artikull i "Huffington Post" i gazetares Jade Toussay Përktheu Diana Skrapari Është një vend për të cilin flitet pak, por komuniteti i të cilit vazhdon të...

The path of life… Nga Diana Skrapari

In search of oneself, one has to take several different paths in life. Some are painful and disappointing, and others enjoyable and fun. However,...

C’est ca la vie… Nga Diana Skrapari

La musique apaise l’âme, Comme la pluie apaise La terre sèche, Une âme envolée vers le paradis, Avec sa voix magique Fait couler Les larmes de crocodile De son bourreau, La musique...

It is called life… Nga Diana Skrapari

Music soothes the soul As the rain subsides the dry land, A soul has flown to heaven, With his magical voice, Made cry with Crocodile tears His executioner, Music soothes the soul, But...

Jeruzalemi, kryeqytet i Izraelit ose molla e sherrit në Lindjen e...

Jeruzalemi është përmendur për herë të parë në tekstet egjiptiane të shekujve XX dhe XIX para Krishtit, në periudhën kur Egjipti ka  pasur si...

Turqia kritikon qëndrimin e frikësuar të arabëve pas njohjes së Jeruzalemit...

Turqia të martën kritikoi arabët për reagimin e tyre tepër të frikësuar ndaj vendimit të Uashingtonit për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e shtetit...

Kjo është jeta … Nga Diana Skrapari

Versioni anglez                                      Versioni francez Muzika zbut shpirtin, Si  shiu zbut Tokën e thatë, Një shpirt që fluturoi në qiell, Me zërin e tij magjik Bën të derdhë Lotë krokodili Ekzekutori i tij, Muzika...

Jeruzalem: Putin dhe Erdogan paralajmërojnë për rifillimin e tensioneve. Nga Diana...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe homologu i tij rus Vladimir Putin paralajmëruan të hënën në një konferencë të përbashkët shtypi se njohja e...

Putin urdhëron tërheqjen e trupave ruse nga Siria Nga Diana...

Vladimir Putin të hënën urdhëroi tërheqjen e një pjese të rëndësishme "të trupave ruse të vendosura në Siri, pas dy vitesh të funksionimit, që...

Kulla e Babelit dhe Zoti Nga Diana Skrapari

Një  anekdotë  tregon  se  një  ditë  Perendia  ishte  i mërzitur   me   njerëzit   dhe   urdhëroi   ëngjëjt   e   tij: « Thirreni Karl Marksin dhe e vini...