Home Authors Posts by Elona Caslli

Elona Caslli

159 POSTS 0 COMMENTS

Ç’të bëj me yjet? … Nga Janis Ricos

Përktheu: Elona Caslli Ç’të bëj me yjet kur më merr malli për ty? Ç’të bëj me yjet dhe me këtë erë të lehtë që ma përkëdhel mbrëmjen? Ç’të bëj me...

Gruaja që sheh nga dritarja … Nga Maram al Masri

Përktheu: Elona Caslli Gruaja që sheh nga dritarja dëshiron të ketë krahë të gjatë që ta mbërthejë botën, Veriun dhe Jugun Lindjen dhe Perëndimin në mitrën e saj si një nënë...

E shumëfishuar …. Nga Lucy Cristina Chau

Përktheu: Elona Caslli E shumëfishuar endem në drejtime të ndryshme: shkoj të fle, laj pjatat, ujit lulet dhe dal nga dera e vogël për të kërkuar çka kam dashur gjithmonë të...

Nga frika jonë lind forca jonë…Nga Eduardo Galeano

Përktheu: Elona Caslli Nga frika jonë. lind forca jonë Tek dyshimet tona jetojnë bindjet tona. Ëndrrat na japin lajmin e një të vërtete që mund të ndodhë, dhe deliret e një...

Jam Bir i këtij Shekulli…. Nga Abdellatif Laâbi,

Përktheu: Elona Caslli Jam Bir i këtij shekulli të mjerë. Biri që nuk u rrit kurrë. Pyetjet që dikur ma digjnin gjuhën, tani m’i dogjën krahët. Mësova të ecja pastaj...

Në një lagje në Los Angeles… Nga Francisco X. Alarcón

Përktheu: Elona Caslli Spanjishten e mësova nga gjyshja. “mijito, mos qaj,” më thoshte gjithmonë. Në mëngjes prindërit iknin, se punonin në fabrikën e konservimit të peshkut. Gjyshja ime bënte muhabet me karriget dhe u këndonte...

Sytë…. Nga Beatriz Hierro Lopes

Përktheu: Elona Caslli Të flas me zë aq të ulët , sa askush mos të dëgjojë, ta bëj shkrimin e dorës aq të vogël, sa...

Të ëndërrova…. Nga Nazim Hikmet

Përktheu: Elona Caslli Të ëndërrova. M’u shfaqe mbi degët e pemëve, kaloje buzë hënës, shkoje nga njëra re tek tjera dhe unë të ndiqja. Ndaloje ti, ndaloja dhe unë. Më shihje...

Avash -avash dhe nesër…. Nga Elona Caslli

Shumë vite më parë teksa gjendesha përballë ekranit të televizorit në shtëpinë time, më kujtohet pamja e prezantuesit të njohur Adi Krasta, në një...

Fillimi …. Nga Michela Salzillo

Përktheu: Elona Caslli E dua fillimin e çdo gjëje, shikimin para përkëdheljes, fjalët para përqafimit, dridhjen para puthjes, butësinë para pasionit. E dua gjestin që fshihet dhe më pas shpërthen, entuziazmin...