Home Authors Posts by Elona Caslli

Elona Caslli

51 POSTS 0 COMMENTS

Nuk jam gjithmonë e lumtur…Meryl Streep

Përktheu Elona Caslli Znj. Streep a ju pëlqen të gatuani në shtëpi? Ka netë që më pëlqen, ka netë të tjera që nuk më pëlqen. Mund...

I dashur nip, Mëso Përmendsh! (Letra e Umberto Eco-s për nipin...

Përktheu Elona Caslli I dashur nipi im i vogël, Nuk do të doja që kjo letër në prag të Vitit të Ri, të kishte shumë ngjyrime...

Mosha ime ...

Përktheu Elona Caslli Jam në atë moshën, ku gjërat shihen me qetësi por pa e humbur qëllimin për t’u rritur. Jam në atë moshën, ku ëndrrat...

Lajmi … ...

Përktheu Elona Caslli Derën që e hapi dikush. Derën që  e mbylli dikush. Karrigen ku u ul dikush. Macen që përkëdheli dikush. Frutën  që e kafshoi  dikush. Letrën që e...

Pse shkruajmë? ...

Përktheu Elona Caslli   E kam patur gjithmonë të vështirë t’i përgjigjem pyetjes : - Pse shkruan dikush?- Është një pyetje që ia kam bërë shpesh herë vetes. Unë...

Dy trupa… ...

Përktheu   Elona Caslli Dy trupa ballë për ballë ndonjëherë janë dy dallgë dhe nata  veçse oqean. Dy trupa ballë për ballë ndonjëherë janë dy gurë dhe nata veçse shkretëtirë. Dy trupa...

Mrekullia e “ Bisturisë Antibakteriale” Rrëfim nga...

Në Rrëfimtare - Prof. Tritan Kalo Zbardhi Rrëfimin - Elona Caslli Është e shtunë. Një e shtunë e hirtë që përgjum gjithçka. Përshkoj rrugën e liceut...

Do ta dëgjosh bubullimën… ...

Përktheu Elona Caslli Do ta dëgjosh bubullimën dhe do të më kujtosh dhe do të thuash me vete - Ajo i donte stuhitë- Buzët e qiellit do të jenë...

Letër Milevës … nga...

Përktheu  Elona Caslli Letra e mëposhtme është një prej letrave që Albert Einstein-i i ka shkruar të dashurës së tij, Milevës, që më pas do...

Historia e mollës… ...

Përktheu  Elona Caslli Historia e mollës Më thanë mos t’i këpusja mollët sepse i përkisinin nuk e di se kujt. Pikërisht, për këtë arsye, e këputa...