Home Tags Alban Bala

Tag: Alban Bala

Pa fryme do jetoja, por pa ty eshte veshtire Vetja ime…

Nga Alban Bala Jam veshur me aromen tende si muzgu me drite. Pa fryme do jetoja, por pa ty eshte veshtire. Eci ne gjurme endrrash qe u...

ORE E PLOTE

Nga Alban Bala Ne ore te plota me deh malli per ty. I fshihem lumit, dritares, pasqyrës, I iki pershqit zërit tim, mallëngjimit Qe me mbërthen per bërryli...

TRILL MENGJESI

Nga Alban Bala Buke me mjalte nga mjalta jote Ta puth buzen e rinohem Te kafshoj e te ndjej prore Si m’i njom fjalet ne goje Fluturoj mbi qeshjen...

Me prit nesër; kur une te vij…

Nga Alban Bala Me prit nesër; kur une te vij Duart do t'i kem te mbushur plot zambake Mbi fytyre një trëndafil do te ndizet ne muzg Dhe...

MESUESJA E PARE

Nga Alban Bala Nuk jeton me mesuesja ime e pare. Kujtesa tani mbjell lule mbi nje fletore mermeri Dhe une bukurshkrimin e humba. E mbaj mend si me...

Kur vdesin, a ringjallen yjet?

Nga Alban Bala Sa shume jete kam jetuar ne nje jete te vetme! Jam ngjitur ne qiell nga shkallet e zjarrit Ne krahun lindor te hotel Greiff. Atehere...

Brishte

Nga Alban Bala Brishte Si reja kur shkon bri malit E lulet i zgjon lehte nga gjumi, Hija jote perkundet mbi mua Pikel vese mbi nje fije bari, Mjegull me...

“VRIMA” E RITES DHE GROPAT E QEVERISE!

Nga Alban BALA E kam te veshtire te mendoj si duhet te jete ndjere ministrja e Kultures Mirela Kumbaro ”“ kur artdashesit masivisht jane tallur...

Si mund te jetojmë dy jete ndërsa kemi veç një…

Nga Alban Bala Si mund te jetojme dy jete ndersa kemi vec nje... Pervecse duke jetuar bashke, duke lindur E duke vdekur ne te njejtat caste, Duke pritur...

Ti ma sjell Zotin afer!

Nga Alban Bala Ti ma sjell Zotin afer! Je nje mendim qe u hap deren syve U ben rruge deshirave, u prin hijshem fjaleve Drejt mirenjohjes dhe loteve...